Horolezci a skialpinisti sa musia pred túrou registrovať, poslúži im aplikácia Horskej záchrannej služby

Správa TANAPu zároveň odporúča vyplniť v aplikácii aj sekciu s názvom Profil používateľa.

27.12.2023 (SITA.sk) – Horolezci a skialpinisti, ktorí majú v pláne pohybovať sa mimo areálov a koridorov zimnej turistiky v Tatranskom národnom parku (TANAP), sa musia pred túrou registrovať.

Vyžaduje to od nich nový Návštevný poriadok TANAPu platný od 15. decembra. Ako na svojej internetovej stránke informovala Správa TANAPu, momentálne pre tento účel slúži aplikácia Horskej záchrannej služby.

Kniha vychádzok a túr

Online registráciu horolezeckej a skialpinistickej túry si môžu v aplikácii spraviť v časti Kniha vychádzok a túr. V nej je nutné zadať oblasť pohybu, štart a cieľ túry a jej časové trvanie.

Aplikácia ponúka prístup k informáciám o počasí, výstrahám či lavínovej situácii. Okrem toho ju užívatelia môžu použiť aj na privolanie pomoci v prípade núdze.

Profil používateľa

Správa TANAPu zároveň odporúča vyplniť v aplikácii aj sekciu s názvom Profil používateľa. Zadať tam môžu svoje zdravotné údaje, kontakty na blízke osoby a ďalšie informácie, ktoré sa pri odoslaní núdzovej správy z telefónu zašlú záchranárom.

Tieto údaje nie sú uložené na žiadnom serveri, iba vo vašom telefóne. Prenesú sa iba v prípade núdzového volania, a to priamo na dispečing Horskej záchrannej služby alebo záchrannej zdravotnej služby,“ priblížili ochranári.

Viac k témam: Aplikácia, Horolezci, Horskí záchranári, Turistika
Zdroj: SITA.sk – Horolezci a skialpinisti sa musia pred túrou registrovať, poslúži im aplikácia Horskej záchrannej služby © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *