Kauza príbuzného podpredsedu parlamentu Žigu pokračuje výsluchom expolicajta Kučerku

Slobodník pred súdom vypovedal ako svedok v januári, pričom potvrdil tvrdenia v obžalobe.

27.10.2023 (SITA.sk) –

  • aktualizované 27. októbra 2023, 12:05

Na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku v piatok pokračuje hlavné pojednávanie s príbuzným bývalého ministra hospodárstva a životného prostredia a súčasného podpredsedu parlamentu Petra Žigu Štefanom Žigom.

Výsluch pomocou telemostu

Ten je stíhaný pre trestný čin podplácania. Konkrétne je na programe výsluch odsúdeného expolicajta Mariána Kučerku prostredníctvom videokonferencie z Bosny a Hercegoviny.

Podľa obžaloby Štefan Žiga podplácal bývalého šéfa finančnej polície Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Bernarda Slobodníka. Obžalovaný však obvinenia odmieta.

Slobodníka označil za klamára

Kučerka na začiatku výsluchu povedal, že sa nebude vyjadrovať ku kauze Valčeky, ktorá súvisí so stíhaním Žigu. Bol však ochotný vyjadriť sa k osobe svedka Slobodníka, označil ho za klamára.

Bývalý šéf finančnej polície pritom vypovedal aj proti samotnému Kučerkovi, ktorý je za prijímanie úplatku právoplatne odsúdený na 10 a pol roka väzenia. Pojednávanie bude pokračovať v januári opätovným výsluchom niektorých svedkov.

Štefan Žiga bol pôvodne obvinený, že odovzdal úplatky 175-tisíc eur. Tie mali v období rokov 2016 až 2020 smerovať bývalému šéfovi Národnej jednotky finančnej polície NAKA Bernardovi Slobodníkovi, ale aj bývalému šéfovi Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovítovi Makóovi. Vo veci podplácania Makóa však nakoniec Generálna prokuratúra SR prostredníctvom paragrafu 363 Trestného poriadku zrušila Žigovi obvinenie. Peniaze pre Slobodníka sa mali týkať vyšetrovania kauzy známej ako Valčeky, v ktorej išlo o nadmerné odpočty DPH.

Slobodník pred súdom vypovedal ako svedok v januári, pričom potvrdil tvrdenia v obžalobe. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Matúš Harkabus zároveň uviedol, že v tejto veci bolo Slobodníkovi podmienečne zastavané trestné stíhanie, ktoré bolo vedené vo veci prijímania úplatku.

Viac k témam: Korupcia, Súdy, Úplatky
Zdroj: SITA.sk – Kauza príbuzného podpredsedu parlamentu Žigu pokračuje výsluchom expolicajta Kučerku © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *