Košický župan Trnka do väzby nejde, súd rozhodoval aj o podnikateľovi Redayovi

Národná kriminálna agentúra (NAKA) v rámci akcie Valentín zadržala celkovo sedem osôb a päť z nich obvinila.

20.2.2023 (SITA.sk) –

  • aktualizované 20. februára 7:51

Sudca Špecializovaného trestného súdu v Pezinku neposlal do väzby obvineného košického župana Rastislava Trnku. Prokurátor však podal voči rozhodnutiu sťažnosť a tak o celej veci bude ešte rozhodovať Najvyšší súd SR.

Možné ovplyvňovanie svedkov

Podnikateľ Richard Reday, ktorého tiež zadržali v rámci akcie Valentín, do väzby naopak putuje.

Ako informovala hovorkyňa súdu Katarína Kudjáková, dôvodom väzby je podľa hovorkyne obava z možného ovplyvňovania svedkov, teda kolúzna väzba.

Reday, ktorý je obvinený z pokračovacieho zločinu machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe, však podal voči rozhodnutie sťažnosť a podobne ako v prípade Trnku bude ešte rozhodovať najvyšší súd.

Kauza teplomerov a sypačov

Národná kriminálna agentúra (NAKA) v rámci akcie Valentín zadržala celkovo sedem osôb a päť z nich obvinila. Špeciálny prokurátor Daniel Lipšič potvrdil, že obvinenia zadržaných osôb sa týkajú kauzy nákupu teplomerov. Zo zoznamu obvinených je pravdepodobné, že to platí aj pre kauzu sypačov.

V kauze teplomerov išlo podľa medializovaných informácii o nákup 205 kusov za zhruba 180-tisíc eur, kraju ich dodal známy košického župana Reday za dvojnásobnú cenu oproti tej, za ktorú rovnaké teplomery od toho istého výrobcu nakupovali Banskobystrický a Nitriansky kraj.

Podozrivé obstarávanie štyroch sypačov bolo zákazkou za 1,3 milióna eur, košickej župe ich dodala firma Tempus – Trans. Prešovská župa takmer rovnaké sypače nakupovala o 100-tisíc eur za kus lacnejšie.

Viac k témam: Akcia Valentín, Kolúzna väzba, Predseda Košického samosprávneho kraja (KSK), Väzba
Zdroj: SITA.sk – Košický župan Trnka do väzby nejde, súd rozhodoval aj o podnikateľovi Redayovi © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *