Lockdown na Slovensku sa predĺži iba pre nezaočkovaných, koalícia sa dohodla na nových opatreniach proti koronavírusu

Druhý stupeň základných škôl a stredné školy prejdú od pondelka 13. decembra na dištančné vzdelávanie.

7.12.2021 (Webnoviny.sk) –

  • aktualizované 7. decembra 15:31

Zákaz vychádzania, ako aj núdzový stav, by mali aj naďalej ostať v platnosti. Informoval o tom na tlačovej konferencii minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO).

Kompromis za otvorené obchody

Koaličná rada sa dohodla aj na tom, že žiaci druhého stupňa základných škôl a stredných škôl prejdú od pondelka 13. decembra na dištančnú výučbu.

Viac o téme: Koronavírus

Predsedníčka poslaneckého klubu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Anna Zemanová v súvislosti prechodom škôl na dištančnú výučbu poprosila o pochopenie. Podľa nej išlo o jeden z výrazných ústupkov, ktoré urobili. Dodala, že išlo o kompromis za otvorené obchody a prevádzky, aby sa znížila mobilita.

Iné ako esenciálne obchody sa otvoria o týždeň skôr, ako to malo byť podľa pôvodného návrhu, a to už od piatka 10. decembra. Budú však dostupné len pre Slovákov, ktorí sa nechali proti ochoreniu COVID-19 zaočkovať alebo toto ochorenie prekonali.

Ostatné body z návrhu ministra podporia koaliční partneri v takom znení, v akom boli navrhované. Detaily sa ešte budú pred zajtrajším rokovaním vlády dolaďovať.

Zásadné výhrady Sulíka

Otvorenie všetkých maloobchodných predajní pre očkovaných a prekonaných bolo pre ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) pri koaličných rokovaniach o novej podobe protipandemických opatrení kľúčové. Povedal to na utorkovej tlačovej besede. Potvrdil, že by sa tak malo stať už od piatku, 10. decembra. „Ja to považujem za donebavolajúcu hlúposť tieto obchody zatvárať,“ skonštatoval Sulík.

Zároveň dodal, že to podľa neho iba zvyšuje koncentráciu ľudí v iných obchodoch. „Naviac sa zatvárajú malé obchodíky, ktoré patria najmä slovenským vlastníkom,“ pokračoval s tým, že napríklad pri kníhkupectvách pritom tvoria predaje za posledné tri týždne pred Vianocami asi štvrtinu celoročných predajov.

Sulík mal v tejto oblasti proti aktuálnemu stavu zásadné výhrady a podľa vlastných slov je rád, že sa podarilo dospieť k dohode. Minister taktiež potvrdil dohodu v oblasti vyplácania prémií pre ľudí nad 60 rokov, ktorí už sú alebo sa do Vianoc zaregistrujú na očkovanie.

Viac k témam: COVID-19, Koaličná rada, Koronavírus, Lockdown, Pandemické opatrenia, Zákaz vychádzania
Zdroj: Webnoviny.sk – Lockdown na Slovensku sa predĺži iba pre nezaočkovaných, koalícia sa dohodla na nových opatreniach proti koronavírusu © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *