Mal také sklony, že ona je jeho, povedal svedok na súde v prípade Holanďana obžalovaného z vraždy priateľky

Krajský súd v Bratislave v januári 2020 zrušil verdikt z roku 2016, ktorým vtedajší Okresný súd Bratislava I odsúdil obžalovaného na 22 rokov väzenia.

24.8.2023 (SITA.sk) –

  • aktualizované 23. augusta, 12:56

Dokazovanie v kauze holandského lodného kapitána Gerrita Jana K. obžalovaného z vraždy priateľky Simony bude musieť Mestský súd Bratislava I vykonať odznovu.

Zrušenie verdiktu

Ako na stredajšom pojednávaní uviedol predseda senátu Michal Valent, obžalovaný totiž nesúhlasil so zmenou zákonného sudcu.

Prvostupňový súd sa prípadom bude zoberať už po druhý raz. Krajský súd v Bratislave totiž ešte v januári 2020 zrušil verdikt z roku 2016, ktorým vtedajší Okresný súd Bratislava I odsúdil obžalovaného na 22 rokov väzenia. Dôvodom bol podľa odvolacieho súdu nedostatočne zistený skutkový stav veci.

Prepustenie z väzby

Obžalovaný sa na stredajšie pojednávanie dostavil bez sprievodu eskorty. Krajský súd v Bratislave totiž vyhovel jeho sťažnosti a prepustil ho z väzby.

Nestotožnil sa totiž z názorom prvostupňového súdu, že v prípade Gerrita Jana K. existuje riziko úteku. „Neurobil som to, som nevinný,“ vyhlásil pred senátom. Vypovedať vo veci však odmietol.

Výpovede svedkov

Na stredajšom pojednávaní sa zároveň čítali výpovede viacerých svedkov z pôvodného procesu. Jeden z nich uviedol, že večer pred incidentom sa dvojica zabávala v jeho bare. Obžalovaného zároveň označil za žiarlivého a uviedol, že pod vplyvom alkoholu bol účastníkom drobnejších konfliktov.

Takisto Gerritovi podľa neho prekážalo, že poškodenú Simonu, ktorá chcela z baru odísť skôr odprevadil domov barman. „Mal také sklony, že ona je jeho,“ povedal svedok. Doplnil, že obžalovaný sa tiež pýtal, či mu vie zohnať kokaín. Pojednávanie bude pokračovať ďalším dokazovaním 26. septembra.

Incident sa odohral v roku 2014 v byte na Obchodnej ulici v Bratislave. Podľa obžaloby Gerrit Jan K. 25-ročnú Simonu najskôr udieral do hlavy a neskôr aj podpálil. Motívom bola podľa obžaloby žiarlivosť. Okresný súd okrem trestu odňatia slobody uložil v roku 2016 obžalovanému aj povinnosť zaplatiť pozostalým odškodné 100-tisíc eur. Obžalovaný bol pôvodne stíhaný väzobne, neskôr sa pre procesnú chybu dostal na slobodu. Na vyhlásení pôvodného rozsudku nebol prítomný.

Obnovený proces v tejto kauze sa mal pôvodne začať už v marci tohto roka. Holandský súd však vtedy ešte nerozhodol, či obžalovaného, ktorého v jeho rodnej krajine zadržali na základe zatykača, vydá na Slovensko. Urobil tak až následne v apríli. Pojednávanie vytýčené na júl musel zase Mestský súd Bratislava I odročiť pre infekčnú chorobu obžalovaného.

Viac k témam: Holandský súd, Krimi, Súdny proces, Súdy, Väzobné stíhanie, Vražda
Zdroj: SITA.sk – Mal také sklony, že ona je jeho, povedal svedok na súde v prípade Holanďana obžalovaného z vraždy priateľky © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *