Matovič sa vyhráža odchodom z koalície, počul o dohodách s „mafiou“

24.11.2020 (Webnoviny.sk) –

  • aktualizované 23. novembra 21:08

Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) vystúpi z koalície, ak by niektorá koaličná strana zvolila generálneho prokurátora s podporou opozičných strán.

Matovičovo upozornenie partnerom

Pred pondelňajším rokovaním Ústredného krízového štábu to povedal premiér Igor Matovič (OĽaNO). Šéfa Generálnej prokuratúry SR (GP SR) by mal parlament voliť na najbližšej schôdzi, ktorá sa začína v utorok 24. novembra.

O šéfa GP SR sa uchádza sedem kandidátov – Jozef ČentéšJán ŠantaRastislav RemetaJán HrivnákJuraj KlimentMaroš Žilinka a Tomáš Honz.

Ešte pred začiatkom vypočúvania kandidátov premiér upozornil koaličných partnerov, že počul, že niektoré politické strany urobili dohody s „mafiou, či jednou, alebo druhou“. „Ak by sa niečo také stalo, samozrejme, OĽaNO vystúpi z koalície, a je koniec,“ doplnil. O ktoré strany malo ísť, nepovedal.

Mimoriadna Koaličná rada

Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová v reakcii na Matovičove slová uviedla, že nikdy nekomunikovala a nebudú komunikovať s opozíciou, ktorej predstavitelia sú zodpovední za pokrivenú spravodlivosť na Slovensku.

Predstavitelia strany Za ľudí požiadali koaličných partnerov o mimoriadnu Koaličnú radu po vypočutí všetkých kandidátov a pred voľbou nového generálneho prokurátora v Národnej rade SR. Ich cieľom je dohoda všetkých koaličných partnerov. V tlačovej správe o tom informovalo Tlačové oddelenie strany Za ľudí.

Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga na sociálnej sieti uviedol, že ak sa chce niektorá z koaličných politických strán dohadovať s opozičnými lídrami, ktorí zodpovedajú za rozvrat Slovenska, nech radšej rovno odíde.

„Koalícia má povinnosť voči voličom dohodnúť sa. Ak chce niekto uprednostniť pred dohodou v koalícii dohodu s opozíciou, tak to nech sa radšej koalícia rozpadne. Hovorím to s plnou vážnosťou. Tak dôležitá je pre mňa voľba generálneho a špeciálneho prokurátora,“ uzavrel Šeliga.

Dostál volá po dohode koalície

Člen Ústavnoprávneho výboru Národnej rady SR Ondrej Dostál (klub SaS) od začiatku preferuje možnosť, aby sa vládna koalícia po verejných vypočutiach pokúsila nájsť dohodu na spoločnom kandidátovi na generálneho prokurátora ešte pred prvým kolom voľby.

K tomu však podľa neho vedie cesta cez vzájomné pokojné rokovania koaličných strán a vecné posúdenie silných a slabých stránok jednotlivých kandidátov aj na základe priebehu verejných vypočúvaní, nie cez vyhrážanie sa koaličným partnerom odchodom z koalície. Dostál to napísal vo svojom profile na sociálnej sieti.

„Za poslanecký klub SaS môžem vylúčiť, že by sme sa pokúšali robiť pri voľbe kandidáta na generálneho prokurátora dohody s opozíciou,” podotkol.

Viac k témam: premiér Slovenskej republiky, Voľba generálneho prokurátora
Zdroj: Webnoviny.sk – Matovič sa vyhráža odchodom z koalície, počul o dohodách s „mafiou“ © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *