Matovič stráca pôdu pod nohami a zatýkanie nominantov Smeru mu nepomôže, tvrdí politológ

10.11.2020 (Webnoviny.sk) – Zatýkanie nominantov strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) z bezpečnostných zložiek štátu nebude mať výraznejší vplyv na preferencie hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO). Pre agentúru SITA to uviedol politológ Radoslav Štefančík z Fakulty aplikovaných jazykov Ekonomickej univerzity v Bratislave.

Odôvodnil to tým, že predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) stráca pôdu pod nohami a správa sa ako neriadená strela. Premiérove rozhodnutia považuje za zmätočné, komunikáciu za „neokrôchanú“ a Matovič sa podľa neho často rozhoduje pod vplyvom emócií.

Akcia „Očistec“

Policajti v piatok 6. novembra v skorých ranných hodinách v rámci akcie „Očistec” zadržali a obvinili viacero osôb. Obvinenia zadržaným vzniesli okrem iného pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, korupčné trestné činy a trestný čin zneužívania právomoci verejného činiteľa.

Podľa medializovaných informácií sú medzi zadržanými bývalý policajný prezident Tibor G., bývalý šéf Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Peter H., exšéf protikorupčnej jednotky NAKA Róbert K. a tiež bývalý šéf Národnej jednotky finančnej polície Bernard S.

Politológ zdôraznil, že na všetkých týchto ľudí sa zatiaľ pozerá ako na nevinných, pretože v právnom štáte platí prezumpcia neviny. „Neprepadal by som predčasnej eufórii. Pozrime sa len na to, ako dopadol proces s obžalovaným podnikateľom Marianom K.V každom prípade však táto situácia hovorí o tom, že polícia konečne funguje tak, ako má a žiadny politický nominant nerozhoduje, čo vyšetrovatelia ešte môžu a čo je už za hranicou povoleného,“ ozrejmil Štefančík.

Slovensko sa vracia k právnemu štátu

Slovensko sa tým podľa jeho slov vracia k právnemu štátu, „hoci každým dňom sa musíme pýtať či k nemu smerujeme správnou cestou“.

Od nástupu vlády Igora Matoviča ide už v poradí o niekoľkú akciu NAKA. Tá zadržala už aj špeciálneho prokurátora Dušana K., bývalého šéfa Správy štátnych hmotných rezerv Kajetána K., bývalého predsedu Kriminálneho úradu Finančnej správy Ladislava M., exšéfa Pôdohospodárskej platobnej agentúry Juraja K. či Norberta B.

Politológ poukázal na to, že boj proti korupcii bol jedným z hlavným bodov opozičnej politiky Igora Matoviča a bolo by preto podľa jeho mienky pre Matovičových voličov veľkým sklamaním, ak by v súčasnosti od tejto témy upustil.

„Otázne je, do akej miery ide o boj. Možno len stačilo dať do rozhodovacích funkcií v polícii čestných ľudí a výsledky sa zakrátko dostavili,“ dodal Štefančík.

Viac k témam: akcia „Očistec“, politológ, premiér Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk – Matovič stráca pôdu pod nohami a zatýkanie nominantov Smeru mu nepomôže, tvrdí politológ © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *