Mimoriadnu schôdzu k zásahom NAKA neotvorili, smeráci chceli aj koniec Hamrana (video+foto)

Opozičný Smer-SD taktiež chce, aby všetci obvinení vyšetrovatelia NAKA, „tzv. čurillovci“, boli postavení mimo výkon služby.

22.8.2023 (SITA.sk) –

  • aktualizované 22. augusta 10:11

Poslanci parlamentu ani na štvrtý pokus neotvorili mimoriadnu schôdzu k zásahom vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) a predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) ju tak ukončil.

Na jej otvorenie boli štyri pokusy. V utorok sa po 9:00 prezentovalo 56 poslancov a hodinu neskôr ich bolo o troch menej. Neúspešné boli už dva pondelňajšie pokusy, po 11.00 sa prezentovalo 68 poslancov a o pol hodinu neskôr 69.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Mimoriadna schôdza parlamentu k zásahom NAKA (fotografie)

Mimoriadnu schôdzu iniciovala strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) spolu s nezaradenými poslancami a kandidátmi Slovenskej národnej strany – Tomášom Tarabom, Štefanom Kuffom a Filipom Kuffom.

Poslanci podpísaní pod zvolaním mimoriadnej schôdze v návrhu žiadajú povereného ministra vnútra Ľudovíta Ódora, aby odvolal z funkcie policajného prezidenta Štefana Hamrana. Opozičný Smer-SD taktiež chce, aby všetci obvinení vyšetrovatelia NAKA, „tzv. čurillovci“, boli postavení mimo výkon služby.

Smer-SD zároveň požaduje, aby prezidentka Zuzana Čaputová vystúpila v pléne parlamentu a informovala o vzniknutej situácii i opatreniach, ktoré prijala v rámci svojich právomocí. Taktiež ju chcú vyzvať k tomu, aby napĺňala základnú povinnosť, a to zabezpečovať riadny chod ústavných orgánov. Odobrením uznesenia by žiadosť putovala aj k riaditeľovi Slovenskej informačnej služby, ktorý by musel NR SR predložiť správu o bezpečnostnej situácii na Slovensku.

V Smerom-SD koncipovanom uznesení sa píše, že po minulotýždňovom štvrtkovom zásahu NAKA so súhlasom Úradu špeciálnej prokuratúry proti predstaviteľom Slovenskej informačnej služby (SIS), Národného bezpečnostného úradu, Úradu inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR či prokuratúry sa prehĺbila ústavná a bezpečnostná kríza na Slovensku.

Ako uvádza v odôvodnení zvolania mimoriadnej schôdze Sme-SD, policajný zásah NAKA so súhlasom Špeciálnej prokuratúry vyvoláva za hranicami našej krajiny vážne pochybnosti o fungovaní demokratického zriadenia SR. „Tento zásah bude mať ďalekosiahle dôsledky na dôveryhodnosť Slovenska ako demokratickej krajiny,“ uviedli iniciátori schôdze.

Viac k témam: Mimoriadna schôdza parlamentu, Rokovanie NR SR
Zdroj: SITA.sk – Mimoriadnu schôdzu k zásahom NAKA neotvorili, smeráci chceli aj koniec Hamrana (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *