Nárok na Digitálny COVID preukaz EÚ vznikne až po pozitívnom PCR teste, nedostanete ho však hneď

Jedným zo spôsobov ako sa dať bezplatne otestovať RT-PCR testom, je mať pozitívny výsledok antigénového testu.

3.12.2021 (Webnoviny.sk) – Nárok na Digitálny COVID preukaz Európskej únie (EÚ) o prekonaní ochorenia COVID-19 vzniká po pozitívnom výsledku RT-PCR testu. Toto potvrdenie možno stiahnuť aj deťom do 12 rokov a platí v období najviac 180 dní po doručení SMS správy s pozitívnym výsledkom testu.

Dostupný je prostredníctvom portálu korona.gov.sk, a to spravidla až 12. deň po potvrdení pozitivity testu. Tieto informácie v tlačovej správe pripomenula hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Alžbeta Sivá.

Nárok na preukaz vzniká automaticky

„Na stránke www.korona.gov.sk má verejnosť možnosť požiadať o testovanie RT-PCR či antigénovým testom. Pri podozrení na ochorenie COVID-19 odporúča Národné centrum zdravotníckych informácií využiť možnosť testovania sa RT-PCR testami, pretože po pozitívnom výsledku vzniká automaticky nárok na Digitálny COVID preukaz EÚ o prekonaní ochorenia COVID-19,” uviedla Sivá.

Viac o téme: Koronavírus

Dodala tiež, že pri objednávaní sa a označovaní jednotlivých symptómov je dôležité, aby žiadatelia vyplnili formulár pravdivo a uviedli všetky príznaky, ktoré pociťujú, ako aj všetky ďalšie dôležité skutočnosti.

Systém pridelí najbližší možný termín

Podľa aktuálne platných nariadení a na základe posúdenia klinických príznakov sa žiadateľovi automaticky pridelí najbližší možný termín v čo najbližšom okolí zadanej adresy.

Zadať sa môže nielen adresa trvalého pobytu, ale ak sa práve nezhoduje s miestom, kde sa osoba nachádza, môže zadať aj adresu prechodného pobytu. Ďalší spôsob, ako sa dať bezplatne otestovať RT-PCR testom, je mať pozitívny výsledok antigénového testu.

Viac k témam: COVID preukaz, Koronavírus, Testovanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Nárok na Digitálny COVID preukaz EÚ vznikne až po pozitívnom PCR teste, nedostanete ho však hneď © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *