Nové ministerstvo cestovného ruchu a športu zatiaľ nevznikne, Danko si na splnenie sna musí počkať

Podpora cestovného ruchu je úzko previazaná s rozvojom regiónov Slovenska, malo by to prispieť k vyrovnávaniu rozdielov medzi nimi.

2.1.2024 (SITA.sk) – Pripravované nové Ministerstvo cestovného ruchu a športu SR (MCRŠ) k určenému termínu 1. januára 2024 nevzniklo.

Novela kompetenčného zákona, ktorú Národná rada SR schválila vlani 20. decembra s viacerými inými rozsiahlymi zmenami v pôsobnosti ministerstiev a úradov, nateraz nie je účinná.

Možné opätovné prerokovanie

Prezidentka SR Zuzana Čaputová ju v rámci 15-dňovej lehoty zatiaľ nepodpísala, pričom je možné, že využije právo veta a vráti ju poslancom na opätovné prerokovanie. V takom prípade vznik spomínaného ministerstva a účinnosť ďalších zmien v kompetenčnom zákone bude posunutá.

Predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko si na splnenie svojho sna ešte musí počkať.

Využitie verejných zdrojov

Vláda chce posilniť a zefektívniť využívanie verejných zdrojov a potenciálu v cestovnom ruchu, čo by malo významne podporiť rozpoznateľnosť značky Slovensko ako bezpečnej turistickej destinácie a vytvoriť v zahraničí priestor pre plynulý rast príjmov tohto sektora.

Nové ministerstvo prevezme kompetencie v oblasti cestovného ruchu z Ministerstva dopravy SR a v oblasti športu z Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. K jeho úlohám bude patriť aj podpora a rozvoj kúpeľného cestovného ruchu a rozvoj cykloturistiky.

Podpora cestovného ruchu je úzko previazaná s rozvojom regiónov Slovenska, malo by to prispieť k vyrovnávaniu rozdielov medzi nimi. Ministerstvo tiež bude podporovať kongresovú turistiku ako ďalší významný zdroj príjmov štátu a miest.

Kritika opozície

Opozícia nové ministerstvo tvrdo kritizovala ako zbytočné, nepodložené a trafiku pre predsedu Slovenskej národnej strany (SNS) Andreja Danka. Nepáčili sa jej ani chýbajúce informácie o nákladoch na zriadenie ministerstva a počte jeho úradníkov.

Podľa vyjadrení šéfa národniarov na rozbeh ministerstva by malo ísť asi 100 miliónov eur a malo by mať približne do 250 zamestnancov, ktorí majú prejsť z ministerstiev dopravy a školstva.

„Určite to nie je o SNS alebo o našich funkcionároch,” reagoval Danko. Kandidát národniarov na ministra cestovného ruchu a športu Dušan Keketi, bývalý generálny riaditeľ Letiska M. R. Štefánika v Bratislave, informoval, že pripravujú ministerstvo, ktoré bude malé, ale nevie, či najmenšie.

„Bude digitalizované, plné profesionálov. Určite to nebude trafika pre mňa, ani pre nikoho iného,” uviedol Keketi.

Splnomocnenec pre cestovný ruch a šport

Veril, že stihnú termín 1. januára pre vznik ministerstva, ale pripravujú sa aj na iné varianty. SNS presadila vznik ministerstva v koaličnej zmluve aj v programe vlády. Vláda už vymenovala Keketiho za svojho splnomocnenca pre cestovný ruch a šport.

Predstavitelia cestovného ruchu, profesijné združenia a organizácie vo Zväze cestovného ruchu Slovenskej republiky (ZCR) vznik ministerstva cestovného ruchu a športu podporujú. Zväz dlhodobo presadzuje posilnenie riadenia a cielenú podporu tomuto odvetviu, a to najmä po pandémii, ktorá najviac zasiahla práve turizmus.

„Pozícia Slovenska na globálnom i európskom trhu sa oslabila aj v súvislosti s vojnovými konfliktami, najmä kvôli vojne v susediacej Ukrajine. Preto je nevyhnutné zabezpečiť postupné riešenie špecifických problémov odvetvia, ktoré tvoria predovšetkým malé a stredné podniky,” uviedol prezident ZCR Marek Harbuľák.

Za potrebnú označil lepšiu koordináciu nástrojov na pomoc a reštart cestovného ruchu, aj z dôvodu lepšieho rozvoja regiónov.

„Sme presvedčení, že odborná diskusia so zástupcami nového ministerstva pre cestovný ruch a šport bude efektívna a prispeje k napĺňaniu cieľov v programovom vyhlásení vlády, ktoré sú totožné s požiadavkami branže pred parlamentnými voľbami,” dodal Harbuľák.

Viac k témam: Cestovný ruch, Novela zákona, Opozícia, Prezidentka SR, Turizmus, Verejné financie
Zdroj: SITA.sk – Nové ministerstvo cestovného ruchu a športu zatiaľ nevznikne, Danko si na splnenie sna musí počkať © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *