Nové ohňovzdorné termoplasty Tepex od LANXESS

2.11.2020 (Webnoviny.sk) –

  • Termoplasty LANXESS dosahujú špičkovú klasifikáciu V-0 pri testoch horľavosti UL 94
  • Vyznačujú sa vysokou pevnosťou a tuhosťou

Termoplastické kompozity Tepex, ktoré sú vystužené vláknami od spoločnosti LANXESS, sa vyznačujú skvelými vlastnosťami spomaľujúcimi proces horenia. Pri niektorých typoch použitia, ako napríklad vo vysokonapäťových batériách elektromobilov, je častokrát vyžadovaná povinná klasifikácia V-0 v teste horľavosti UL 94 od amerického skúšobného a certifikačného inštitútu Underwriters Laboratories Inc. LANXESS pre takéto prípady vyvinul tri nové bezhalogénové a nehorľavé varianty Tepex s polyamidovou matricou. „Tieto konštrukčné materiály sú cestou, pokiaľ je požadovaná klasifikácia V-0 a komponenty musia mať súčasne veľmi vysoký stupeň pevnosti, tuhosti a absorpcie energie,“ vysvetľuje Sabrina Anders, vedúca projektu v dcérskej spoločnosti LANXESS Bond-Laminates v nemeckom meste Brilon, kde sa Tepex vyvíja a vyrába.

K dispozícii sú tri varianty

Tepex dynalite 102fr-RG600 (x) / 47% je vystužený sklenými rovingovými vláknami. Kompozit je univerzálne použiteľný a je vhodný pre komponenty batérií elektromobilov, ktoré majú vysoké napätie, ako napríklad oddeľovacie dosky, krycie dosky a kryty riadiacich jednotiek. Na druhej strane Tepex dynalite 102fr-FG290 je zameraný na využitie v elektrotechnickom sektore. Vďaka vystuženým jemným skleneným vláknam vytvára vysokokvalitné povrchy, ktoré je možné jednoducho lakovať. Je vhodný na malé puzdra a skrinky, ktoré musia spĺňať vysoké normy požiarnej ochrany. Tepex dynalite 202fr je vystužený uhlíkovými vláknami a určený pre komponenty vystavené extrémnemu mechanickému zaťaženiu. „Ide o alternatívu ku kompozitom, ktoré sú vyrobené z nehorľavého polykarbonátu a nemusia dosahovať potrebnú odolnosť,“ hovorí Sabrina Anders.

Skvelé mechanické vlastnosti

Každý z troch konštrukčných materiálov je k dispozícii v množstve, ktoré je potrebné na rozsiahlu aplikáciu. Dostupné sú aj varianty, ktoré sú elektromagneticky tienené uhlíkovou textilnou vložkou alebo kovovou povrchovou vrstvou.

Klasifikácia UL 94 V-0 sa týka vzoriek s hrúbkou v rozsahu od 0,5 do 3,5 milimetra. „Komponenty spomaľujúce horenie sa vyrábajú tak, aby ich mechanické vlastnosti neboli negatívne ovplyvnené a boli porovnateľné s vlastnosťami, ktoré zodpovedajú štandardným materiálom. Napríklad ohybová pevnosť Tepex dynalite 202fr presahuje 600 megapaskalov,“ vysvetľuje Simon Rösen, vývojár v spoločnosti Bond-Laminates. Všetky riešenia, ktoré spomaľujú horenie, sú v súlade so smernicou EU RoHS a európskym nariadením REACH.

Okrem troch nových produktov ponúka LANXESS taktiež ďalšie bezhalogénové varianty Tepex s odolnosťou voči horeniu s matricami na báze polykarbonátu. Väčšina z nich je certifikovaná ako UL 94 V-0.

Ďalšie informácie o produktoch a službách Tepex nájdete na www.tepex.com.

Nemecký LANXESS patrí medzi svetovú špičku v špeciálnej chémii

Spoločnosť LANXESS je vedúcim chemickým koncernom, ktorý v roku 2018 dosiahol obrat 7,2 miliardy EUR a v súčasnosti zamestnáva približne 15 500 zamestnancov v 33 krajinách. Spoločnosť je zastúpená v 60 výrobných závodoch po celom svete. Kľúčovým odvetvím podnikania spoločnosti LANXESS je vývoj, výroba a predaj chemických medziproduktov, aditív, špeciálnych chemikálií a plastov. LANXESS je členom popredných indexov trvalej udržateľnosti Dow Jones Sustainability Index (DJSI World a DJSI Europe) a FTSE4Good.

Viac informácií o firme sa nachádza na www.lanxess.com a sociálnych sieťach twitter.com/LANXESS, facebook.com/LANXESS, linkedin.com/company/lanxess a youtube.com/lanxess.

Informačný servis

Viac k témam: LANXESS, PR, termoplasty
Zdroj: Webnoviny.sk – Nové ohňovzdorné termoplasty Tepex od LANXESS © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *