Novela o verejných vodovodoch napriek vetu prezidentky bola opätovne prijatá

Hlave štátu prekážalo to, že zákon paušálne ukladá vlastníkom verejných vodovodov povinnosť zabezpečiť opravy cudzieho majetku.

15.12.2021 (Webnoviny.sk) – Parlament prelomil veto hlavy štátu a opätovne prijal novelu zákona o verejných vodovodoch a kanalizáciách. Námietkam prezidentky Zuzany Čaputovej nevyhovel.

Prijatie novely podporilo 87 poslancov zo 134 prítomných. Na prelomenie veta bolo potrebných aspoň 76 hlasov.

Prezidentka zákon parlamentu vrátila na opätovné prerokovanie, pretože podľa nej paušálne ukladá vlastníkom verejných vodovodov povinnosť na vlastné náklady zabezpečiť opravy a údržbu cudzieho majetku, teda vodovodné prípojky zriadené na verejnom priestranstve bez toho, aby bolo riadne zdôvodnené, prečo je taký režim nevyhnutný.

Poukázala na to, že na rozdiel od vodovodnej siete, ktorá je prevádzkovaná vo verejnom záujme, vodovodná prípojka slúži konkrétnej nehnuteľnosti a jej vlastníkovi. Jej prevádzka nie je krytá verejným záujmom.

Prezidentka informovala, že prostredníctvom Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR sa na ňu obrátila Asociácia vodárenských spoločností, ktorá združuje všetky regionálne vodárenské spoločnosti pôsobiace na Slovensku, v ktorých majú obce a mestá majetkovú účasť. Upozornili aj na sociálny aspekt zákona.

Náklady na opravy vodovodných prípojok v súkromnom vlastníctve, ktorú sa odhadujú až na päť miliárd eur, budú vo forme vyššieho vodného znášať všetci odberatelia vody z verejného vodovodu, čo je možné považovať za diskriminačné.

Viac k témam: Novela zákona, Vetovanie zákona
Zdroj: Webnoviny.sk – Novela o verejných vodovodoch napriek vetu prezidentky bola opätovne prijatá © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *