Núdzový stav na Slovensku sa predĺži o 45 dní, schválila Matovičova vláda (naživo)

11.11.2020 (Webnoviny.sk) –

  • aktualizované 11. novembra 15:10

Aktuálny núdzový stav bude na Slovensku predĺžený o ďalších 45 dní, bude teda platiť do konca tohto roka. Po stredajšom rokovaní vlády to povedala ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí).

Tlačová konferencia

  • po rokovaní vlády
V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Zmena ústavného zákona

Zároveň ozrejmila, že vláda v tejto súvislosti pripravuje zmenu ústavného zákona. Bod týkajúci sa zákazu vychádzania bol podľa ministerky zo schváleného uznesenia vlády vypustený.

„Ministerstvo spravodlivosti SR sa bude podieľať na príprave riešenia, ktoré dá odpovede na prípadné ďalšie opatrenia, ktoré by mali nadväzovať po tom, čo skončí núdzový stav,“ vysvetlila Kolíková s tým, že nová úprava by mala priniesť nové možnosti pre vládu SR. Ako dodala, v súčasnosti sa javí, že právne možnosti súčasného zákona sú takmer vyčerpané.

Viac o téme: Koronavírus

Ministerka vysvetlila, že existuje viacero možností, ako by mohla nová úprava fungovať. Je podľa nej je na mieste rozprávať sa o tom, aby v nej bol zakomponovaný prezident SR či Národná rada SR.

„V niečom je tá úvaha o poistke legitímna, ale na druhej strane je pravda, že vláda tie opatrenia musí prijať a v nejakom čase ich musí začať realizovať. Treba priniesť riešenie, ktoré je reálne a dá sa uplatniť,“ podotkla Kolíková. V prípade, ak by v úprave nebol zahrnutý prezident alebo parlament, tak by podľa ministerky mali byť poistkou jasné kritéria úpravy.

Hygienici obmedzia nočné vychádzanie

Úrad verejného zdravotníctva SR má vydať uznesenie, ktorým sa obmedzí stretávanie sa ľudí v nočných hodinách. Po zasadnutí vládneho kabinetu to uviedol predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO). Nočný zákaz vychádzania totiž vláda SR na svojom rokovaní neschválila.

Matovič tiež uviedol, že nebude považovať za zlyhanie, ak po 15. novembri nebudú na hraniciach prijaté nové opatrenia. Ako potvrdil, počet ľudí, ktorí v súčasnosti chodia cez hranice, je minimálny.

„Ten pohyb cez hranice nám dnes nepredstavuje riziko. Samozrejme Ministerstvo vnútra SR na tom pracuje. Hneď ako budú mať zabezpečené všetko, čo k tomu má byť a budú jasné pravidlá, tak ich určite oznámia pár dni predtým, ako začnú platiť,“ dodal Matovič.

Premiér reagoval aj na otázku uvoľňovania opatrení po testovaniach na ochorenie COVID-19. „Keď sa prijímali opatrenia, ktoré dnes platia, tak bolo oznámené, že k uvoľňovaniu príde, až keď bude takzvaný sedemdňový kĺzavý medián pod hodnotou 500. Zjednodušene to znamená, že denne by sme mali približne 500 nových pozitívne testovaných ľudí, tak vtedy by sme začali uvoľňovať opatrenia,“ uzavrel.

Viac k témam: COVID-19, Koronavírus, Matovičova vláda (OĽaNO-Sme rodina-SaS-Za ľudí), núdzový stav
Zdroj: Webnoviny.sk – Núdzový stav na Slovensku sa predĺži o 45 dní, schválila Matovičova vláda (naživo) © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *