Olympijské hry v Paríži budú podľa Curenkovej najtemnejšie a dúfa v neúčasť Rusov, rozhodnutie MOV ju však neprekvapilo

MOV síce po vypuknutí vojny iniciovala zákaz účasti Rusov a Bielorusov na medzinárodných podujatiach, pred rokom však spustila proces znovuzačlenenia športovcov z oboch krajín.

26.12.2023 (SITA.sk) – Ukrajinská tenistka Lesia Curenková tvrdí, že nedávne rozhodnutie Medzinárodného olympijského výboru (MOV) umožniť športovcom z Ruska a Bieloruska štart na budúcoročných olympijských hrách v Paríži pod neutrálnym štatútom je „jednoducho šokujúce a iracionálne“.

Nemôže sa tešiť ak umierajú ľudia

V rozhovore pre web sport.ua uviedla, že keď sa Rusi a Bielorusi vrátia z olympiády domov, budú opäť oslavovaní ako hrdinovia a budú vystupovať na mítingoch na podporu vojny.

„S týmto rozhodnutím nesúhlasím. Už teraz môžem povedať, že to budú najtemnejšie olympijské hry, aké si pamätám. Nemôžem sa tešiť zo športových podujatí, keď v mojej krajine umierajú ľudia, a zároveň si niektorí politici myslia, že nie je nič zlé na tom, keď športovci z agresorskej krajiny propagujú svoju krajinu na medzinárodnej scéne,“ povedala 34-ročná Curenková.

MOV síce po vypuknutí vojny iniciovala zákaz účasti Rusov a Bielorusov na medzinárodných podujatiach, pred rokom však spustila proces znovuzačlenenia športovcov z oboch krajín.

Podľa verdiktu MOV pod piatimi kruhmi môžu štartovať iba jednotlivci, ktorí splnia nominačné kritéria, nepodporujú vojnu Rusov na Ukrajine a nemajú väzby silové zložky v krajine, vojenské či policajné. Na OH budú športovci z oboch krajín súťažiť bez národnej vlajky, hymny a nie v národných farbách.

Účasť športovcov z krajiny, ktorá vedie agresívnu vojnu

Curenková vraví, že rozhodnutie MOV ju neprekvapilo. „Vedenie WTA (Ženská tenisová asociácia, pozn.) sa nám už dva roky snaží nahovoriť, že umožniť účasť športovcov z krajiny, ktorá vedie agresívnu vojnu, na športových súťažiach, nie je až také zlé. Takže samotné rozhodnutie MOV ma neprekvapilo. Budem však pokračovať v tom, prečo je to zlý nápad. Podľa môjho názoru by mal byť svet v takýchto situáciách solidárny a ukázať, že nesúhlasí s vojnou,“ dodala.

Na otázku, čo sa podľa nej môže stať na olympijských hrách, odvetila: „Nikto nevie, čo sa môže stať. Pre mňa je téma vojny stále veľmi bolestivá. Už len pohľad na ruskú vlajku ma bolí a vyvoláva tie najhoršie spomienky. Nemyslím si, že by niektorý z našich športovcov súhlasil s tým, aby bol v jednej šatni so športovcami z Ruska alebo Bieloruska. Nehovoriac o priamej konfrontácii.“

Curenková tvrdí, že ak Rusi tak milujú svoju krajinu, mali by sa obetovať a odmietnuť účasť na olympiáde. „To by bolo najlepšie rozhodnutie. Dúfam, že v súvislosti s OH v Paríži sa Rusi zachovajú ako skutoční vlastenci a nebudú súhlasiť so súťažením pod neutrálnou vlajkou. Pevne dúfam, že v tomto prípade sa pre nich česť a hrdosť na krajinu stanú niečím viac než len heslom. Nechcem ich vidieť na olympiáde, takže im držím palce práve v takomto scenári. Dúfam, že všetci ruskí športovci prejavia solidaritu s tými, ktorí na olympiáde určite nebudú a ani sa nepokúsia kvalifikovať,“ zakončila ukrajinská tenistka.

Viac k témam: Olypijské hry v Paríži, Ukrajinská tenistka
Zdroj: SITA.sk – Olympijské hry v Paríži budú podľa Curenkovej najtemnejšie a dúfa v neúčasť Rusov, rozhodnutie MOV ju však neprekvapilo © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *