Parlament nového komisára pre deti nezvolil, do užšieho výberu postúpila Hatráková a Niku

Zo 133 platných hlasov dostala Hatráková 52 hlasov poslancov a Niku 47 hlasov.

3.12.2021 (Webnoviny.sk) – Parlament nezvolil nového komisára pre deti. Ani jeden z kandidátov nezískal potrebný počet hlasov. Do opakovanej voľby postupujú dvaja kandidáti s najvyšším počtom hlasov. Sú nimi poslankyňa Katarína Hatráková (klub OĽaNO) a Anna Niku.

Zo 133 platných hlasov dostala Hatráková 52 hlasov poslancov a Niku 47 hlasov. Opakovaná voľba sa uskutoční vo štvrtok 9. decembra. Hatrákovú navrhol za kandidátku na post komisárky šéf poslaneckého klubu Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Michal Šipoš. Kandidátku Niku navrhli poslanci hnutia Sme rodina.

Smer ani Hlas svojho kandidáta nemali

Parlamentný výbor pre ľudské práva a národnostné menšiny schválil sedem kandidátov, ktorí splnili zákonné podmienky. Koalícia nebola dohodnutá na žiadnom z nich. Opozičné strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) svojho kandidáta nemali.

O post komisára pre deti sa uchádzali Natália Blahová, Jitka Hasíková, Katarína Hatráková, Jozef Mikloško, Anna Niku, Ondrej Prostredník a Mária Vargová.

Szabová nespĺňala kritériá

Šéf strany Smer-SD Robert Fico presadzoval ako kandidátku Katarínu Szabovú. Parlamentný výbor však v jej prípade konštatoval, že nesplnila zákonom stanovené kritériá. Podľa nich musí mať kandidát aspoň päť podporných stanovísk organizácií, ktoré sa venujú ochrane práv detí najmenej päť rokov.

Poslanci hnutia OĽaNO navrhli troch kandidátov na post komisára pre deti. Peter Pollák (OĽaNO) tento týždeň informoval, že po indikatívnom hlasovaní v klube budú podporovať súčasnú poslankyňu parlamentu Hatrákovú.

Post komisárky pre deti doteraz zastávala bývalá ministerka práce a exposlankyňa strany Smer-SD Viera Tomanová. Vo funkcii bude dovtedy, kým parlament nezvolí novú komisárku.

Viac k témam: Komisár pre deti, Voľba kandidáta na funkciu
Zdroj: Webnoviny.sk – Parlament nového komisára pre deti nezvolil, do užšieho výberu postúpila Hatráková a Niku © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *