Parlament schvaľuje zákony rýchlejšie, od začiatku roka prijal už vyše 250 návrhov

V minulom volebnom období prijal parlament celkovo 448 zákonov.

4.12.2021 (Webnoviny.sk) – V tomto roku parlament schválil 134 zákonov. Vládnych návrhov zákonov bolo 79 a poslaneckých 55. Z toho 20 odsúhlasil parlament v skrátenom legislatívnom konaní. Vyplýva to z údajov zverejnených na webovej stránke Národnej rady SR. V štatistike nie sú zahrnuté zákony prijaté na aktuálnej schôdzi parlamentu.

Prezidentka dva zákony vrátila

Od začiatku tohto volebného obdobia parlament celkovo prijal 258 návrhov zákonov. Z toho 174 bolo vládnych a 84 poslaneckých. V skrátenom legislatívnom konaní poslanci prijali 79 návrhov zákonov.

Pre porovnania možno uviesť, že v minulom volebnom období 2016 – 2020 Národná rada SR celkovo prijala 448 zákonov. Vláda predložila 319 návrhov zákonov, poslanci 127 a dva návrhy predložili parlamentné výbory. V skrátenom legislatívnom konaní zákonodarci odsúhlasili 26 zákonov a dva zákony schválené v zrýchlenom režime vrátila prezidentka na opätovné prerokovanie.

Rýchlosť môže ovplyvňovať pandémia

Najviac zákonov parlament prijal v predchádzajúcom volebnom období v predvolebnom roku 2019. Vtedy poslanecká snemovňa schválila 165 zákonov. Z toho vládnych bolo 97, poslaneckých 66 a 2 prijaté zákony predložili výbory parlamentu

Vývoj štatistiky v porovnaní s minulým volebným cyklom ukazuje, že parlament v tomto volebnom období má vyššie tempo prijímania zákonov, čo sčasti môže súvisieť s potrebou schváliť normy, ktorými sa riešili legislatívne problémy súvisiace s pandémiou koronavírusu.

Viac k témam: Národná rada SR, Volebne obdobie, Zákon
Zdroj: Webnoviny.sk – Parlament schvaľuje zákony rýchlejšie, od začiatku roka prijal už vyše 250 návrhov © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *