Pokračoval súd v kauze prípravy vraždy Volzovej, vypovedala aj bývalá Mečiarova poradkyňa

28.11.2020 (Webnoviny.sk) –

  • aktualizované 27. novembra, 14:38

V kauze prípravy vraždy podnikateľky Sylvie Klaus Volzovej v piatok pred senátom Okresného súdu Bratislava II vypovedala Anna Nagyová Mojžišová, ktorá v 90-tych rokoch viedla kanceláriu predsedu vlády Vladimíra Mečiara (expremiér za HZDS).

Podľa vlastných slov však o prípade nemá žiadne informácie. Spomedzi štvorice obžalovaných pozná len Pavla Ruska, s ktorým však do styku prichádzala len pracovne.

Poškodenú Volzovú Nagyová podľa vlastných slov nepozná. Takisto poprela informácie, že by ona Pavlovi R. v 90-tych rokoch poskytla informáciu, že je ohrozený na živote.

„Nedisponovala som informáciami, že by Pavol R. mal byť ohrozený,“ uviedla.

Ruska videli v areáli firmy

Svedok Jaroslav Gubala spoluvlastnil s obžalovaným Mikulášom Černákom stavebnú firmu, ktorá sídlila v rovnakom areáli v Banskej Bystrici ako Černákova SBS Security 3. Pred súdom dnes povedal, že Pavla R. v areáli firmy videl, účel jeho prítomnosti však nepoznal.

Návštevu Ruska v Černákovej SBS potvrdil aj ďalší svedok Michal Moravčík. Ten si podľa vlastných slov ako profesionálny vojak privyrábal v Černákovej ochranke.

„V roku 1997 mi pán Černák spomínal, že má prísť riaditeľ Markízy,“ povedal svedok s tým, že počas návštevy Ruska strážil parkovisko. „Po čo tam bol, prečo tam bol, to uviesť neviem,“ povedal.

Návštevu u Černáka nepopiera

Obžalovaný Rusko návštevu u Černáka nepopiera. Tvrdí však, že sa bol len informovať, či si niekto neobjednal likvidáciu jeho. Takúto informáciu mu podľa neho poskytla práve Nagyová.

Na piatkovom pojednávaní takisto vypovedal bývalý člen skupiny Mikuláša Černáka Ján Kán. Podľa vlastných slov si nespomína, či sa pýtal Černáka alebo Miloša Kaštana, aký bol účel návštevy Ruska v bezpečnostnej službe v roku 1997.

O úmysle zavraždiť Volzovú sa následne dozvedel až z médií. Obžalovaný Černák však toto jeho tvrdenie spochybnil, keďže podľa neho v rámci fungovania skupiny spolu konzultovali a koordinovali všetky dôležité nelegálne aktivity. Podľa Ruska naopak tvrdenie Kána, že o veci nevedel, dokazuje, že sa skutok nestal. Pojednávanie v tejto kauze bude pokračovať 4. februára.

Kauza prípravy vraždy Volzovej

Obžalobe v tomto prípade čelia bývalý riaditeľ TV Markíza a exminister hospodárstva Pavol R. a odsúdení príslušníci podsvetia Mikuláš Černák, Miloš Kaštan a Róbert Lališ prezývaný Kýbel. Pojednávanie sa uskutočňuje za sprísnených bezpečnostných podmienok v bratislavskom Ústave na výkon väzby a výkon trestov odňatia slobody.

Podľa obžaloby Rusko v roku 1997 navštívil Černáka v Banskej Bystrici s tým, aby Volzovú uniesli, donútili ju prepísať svoj podiel v spoločnosti Markíza – Slovakia na neho a potom ju odstránili.

Rusko obvinenie odmieta. Vo svojej výpovedi pred súdom v máji minulého roku pripomenul, že akúkoľvek zmenu vo vlastníckej štruktúre spoločnosti Markíza – Slovakia, ktorú spoluvlastnil s Volzovou, by musela odobriť licenčná rada.

Televízia mohla prísť o licenciu

Ak by, ako sa tvrdí v obžalobe, Volzovú niekto prinútil prepísať na neho jej podiel a následne by ju zlikvidoval, rada by ju nemohla vypočuť. To totiž podľa Ruska prikazoval zákon. V tom prípade by spoločnosť mohla prísť o vysielaciu licenciu.

Týmto je podľa obžalovaného vyvrátený argument obžaloby, že by z jej smrti mal finančný prospech. „To nemá žiadnu logiku, to by som musel byť psychicky chorý,“ skonštatoval. Podiel na skutku popiera aj odsúdený šéf sýkorovcov Róbert Lališ, zvaný Kýbel.

Ten mal podľa obžaloby zabezpečiť sledovanie Volzovej. Celá vec sa nakoniec neuskutočnila, keďže Mikuláša Černáka vzali do väzby. Černák s Kaštanom účasť na skutku pripustili a Černák sa Volzovej na pojednávaní v septembri 2019 aj ospravedlnil.

Rusko bol spolu s podnikateľom Marianom Kočnerom vo februári tohto roku neprávoplatne odsúdený v kauze televíznych zmeniek Špecializovaným trestným súdom na 19 rokov väzenia.

Viac k témam: plánovanie vraždy, súd
Zdroj: Webnoviny.sk – Pokračoval súd v kauze prípravy vraždy Volzovej, vypovedala aj bývalá Mečiarova poradkyňa © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *