Policajti dohliadnu na oslavy príchodu Nového roku, s používaním zábavnej pyrotechniky vyzývajú verejnosť k ohľaduplnosti

Polícia tiež apeluje na vodičov, aby pri prípadnom presune na miesta osláv boli zodpovední, nesadali za volant a vyhli sa jazde pod vplyvom alkoholu.

31.12.2023 (SITA.sk) – Počas nedeľných osláv Silvestra a príchodu Nového roka budú príslušníci Policajného zboru dohliadať na verejný poriadok v mestách a obciach ako aj na bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky.

Ochrana zdravia a bezpečnosti

Ako ďalej informovala hovorkyňa policajného prezídia Zuzana Hrabovská, v súvislosti s používaním zábavnej pyrotechniky policajti vyzývajú verejnosť na ohľaduplnosť voči svojmu okoliu.

„Obzvlášť buďte pozorní voči malým deťom, starším osobám a zvieratám, ktoré tento druh zábavy vnímajú oveľa citlivejšie. Ide najmä o prípady použitia pyrotechnických výrobkov so zvukovým efektom,“ zdôraznila Hrabovská.

Policajti tiež v tejto súvislosti pripomínajú potrebu ochrany zdravia a bezpečnosť.

Nesprávnou obsluhou zábavnej pyrotechniky každoročne evidujeme prípady ublíženia na zdraví, vážne zranenia, ale aj prípady poškodenia majetku,“ povedala hovorkyňa s tým, že pyrotechnické zloženie v týchto výrobkoch môže po zapálení dosahovať teplotu niekoľko tisíc stupňov Celzia.

„Zábavnú pyrotechniku nemá obsluhovať osoba pod vplyvom alkoholu alebo iných psychotropných látok,“ upozornila Hrabovská.

Zakázaná v chránených územiach

Doplnila, že používanie zábavnej pyrotechniky je legislatívne regulované všeobecne záväznými nariadeniami jednotlivých miest a obcí, preto sa je o konkrétnych platných pravidlách potrebné dopredu informovať.

„Nariadenie určuje nielen, či je odpálenie pyrotechniky v konkrétnej obci alebo meste povolené, ale zahŕňa aj lokáciu stanovenú pre odpálenie pyrotechniky, ako aj čas a obdobie, počas ktorého ju možno použiť,“ upozornila hovorkyňa s tým, že zábavná pyrotechnika je napríklad zakázaná v chránených územiach.

Jazda pod vplyvom alkoholu

Polícia tiež apeluje na vodičov, aby pri prípadnom presune na miesta osláv boli zodpovední, nesadali za volant a vyhli sa jazde pod vplyvom alkoholu.

„Pamätajte na to, že niekoľko minútová nerozvážnosť a neopatrnosť môže celkom zmeniť život ako vám, tak aj ľuďom vo vašom okolí,“ dodala Hrabovská.

Viac k témam: Nový rok, Oslavy, policajná hovorkyňa, Silvester, Zábavná pyrotechnika
Zdroj: SITA.sk – Policajti dohliadnu na oslavy príchodu Nového roku, s používaním zábavnej pyrotechniky vyzývajú verejnosť k ohľaduplnosti © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *