Poslanci si vypočuli správy o činnosti SIS a Vojenského spravodajstva, poukazovali na niekoľko oblastí

Poslanca Sme rodina Petra Pčolinského na správach tajných služieb nevyrušilo nič zásadným spôsobom.

1.12.2021 (Webnoviny.sk) –

  • aktualizované 1. decembra, 13:16

Parlament v stredu prerokoval Správu o činnosti Slovenskej informačnej služby (SIS) za rok 2020 a Správu o plnení úloh Vojenského spravodajstva (VS) za rok 2020. Poslanci si správy vypočuli na neverejnej časti schôdze.

Predseda poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský uviedol, že ho na správach nevyrušilo nič zásadným spôsobom. Správy SIS a VS označil skôr za informatívne, poukazujúce na oblasti ako kybernetická bezpečnosť, terorizmus či ekonomická trestná činnosť.

„My sa tam tiež nedozvieme konkrétne mená nejakých aktérov. Vždy je to vo všeobecnej rovine,“ poznamenal. Odmietol povedať, či Slovenská republika čelila vlani teroristickej hrozbe alebo kybernetickému útoku. Podľa poslanca v správe SIS sa nehovorilo o takzvanej vojne v polícii, keďže správa hodnotila rok 2020.

O tom, že správy tajných služieb berú na vedomie, by plénum parlamentu malo hlasovať v stredu podvečer.

Snahy o získanie významných kontaktov

Správa o Slovenskej informačnej službe (SIS) za rok 2020 však spomína aj činnosť cudzích spravodajských služieb na našom území. Aj v nadväznosti na to, že v roku 2020 boli voľby a došlo k výmene štátneho aparátu, sa snažili získať nové kontakty na najvyšších predstaviteľov štátu.

Snažili sa preniknúť na strednú úroveň manažmentu jednotlivých rezortov a snažili sa presadzovať svoje národné záujmy a ovplyvňovať tým rozhodovacie procesy v SR v prospech svojich domovských štátov. Po prerokovaní Správy SIS za rok 2020 to povedal riaditeľ tajnej služby Michal Aláč, keď reagoval na otázku agentúry SITA, či sa v správe hovorí o pôsobení cudzích spravodajských služieb a kam sa snažili preniknúť.

Na ďalšiu otázku agentúry SITA, či išlo o spravodajské služby z východnej Európy a Ázie, odpovedal, že „to môžeme takto zhrnúť“. Šéf SIS uviedol, že tajné služby cudzích štátov sa snažili nakontaktovať aj na poslancov parlamentu.

Slovensko teroristom nečelilo

Riaditeľ SIS tiež informoval, že extrémizmus patrí medzi úlohy a záujmy SIS. „Túto oblasť sme monitorovali veľmi podrobne a zákonných príjemcov informovali o aktuálnom dianí na extrémistickej scéne. Odstupovali sme relatívne často podrobné informácie, avšak už konkrétne opatrenia musia prijať jednotlivé rezorty, do ktorých pôsobnosti to patrí,“ ozrejmil.

Podľa neho zaznamenali aj ohrozenia v kybernetickom priestore, o ktorých SIS informovala zákonných príjemcov, aby sa mohlo podrobne zanalyzovať, prečo k útoku došlo, čo bolo konkrétnym objektom a aby sa navrhli potrebné opatrenia na zabezpečenie kyberpriestoru.

Pokiaľ ide o teroristické hrozby, Aláč povedal, že nezaznamenali priamu teroristickú hrozbu na záujmy SR na slovenskom území a ani v zahraničí.

Zdroj: Webnoviny.sk – Poslanci si vypočuli správy o činnosti SIS a Vojenského spravodajstva, poukazovali na niekoľko oblastí © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *