Pre cestovanie do Česka budú platiť nové pravidlá, väčšina európskych krajín je v červenej zóne

5.11.2020 (Webnoviny.sk) – Od pondelka 9. novembra začnú platiť nové pravidlá pre cestovanie českých občanov do zahraničia. Budú sa však týkať aj cudzincov, a to vrátane Slovákov, pri ceste do Česka.

Všetky európske krajiny, s výnimkou Vatikánu, budú od pondelka označené ako oranžové, väčšina však bude označená červenou farbou. Informoval o tom štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) Martin Klus (SaS) vo svojom profile na sociálnej sieti.

Pendleri s výnimkou

Ako ďalej priblížil, v prípade „červených štátov“, medzi ktoré patrí aj Slovensko, bude platiť povinnosť otestovať sa cestou späť do Česka. Povinnosť platí pre všetkých občanov, ktorí v „červenej“ krajine strávia viac ako 12 hodín. Zároveň bude povinnosť testu, nie staršieho ako 72 hodín, platiť pre všetkých cudzincov, prichádzajúcich do ČR.

Viac o téme: Koronavírus

Klus pripomína, že druhou možnosťou je absolvovanie 10-dňovej karantény. Zároveň bude potrebné vyplniť formulár pre hygienu. Výnimku z tejto povinnosti budú mať pendleri, cezhraniční študenti a tiež tranzity.

Oranžové štáty majú cestovanie voľné

V prípade „oranžových štátov“ bude cestovanie voľné. „Dlhodobí pracovníci však musia pricestovať do ČR s testami (nie pendleri, ale napríklad sezónni pracovníci),“ spresnil Klus. Medzi tieto štáty aktuálne patrí Nemecko, Estónsko, Lotyšsko, Dánsko, Fínsko, Švédsko, Nórsko, Island, Cyprus a Grécko.

Klus zároveň pripomenul, že v Česku stále platí núdzový stav, aj zákaz nočného vychádzania v čase od 21:00 do 4:59. Ministerstvo zahraničných vecí ČR naďalej neodporúča cestovať za hranice.

Viac k témam: cestovanie, Koronavírus, štátne hranice
Zdroj: Webnoviny.sk – Pre cestovanie do Česka budú platiť nové pravidlá, väčšina európskych krajín je v červenej zóne © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *