Sever Európy naďalej trápia extrémne mrazivé teploty, Nemecko a Francúzsko opäť povodne (foto)

Tisícky ľudí skončili bez elektriny a ďalší museli hodiny prečkať v chlade v ich autách na zablokovaných diaľniciach.

4.1.2024 (SITA.sk) – Extrémne studené teploty, silný vietor a sneh naďalej spôsobujú komplikácie v severnej Európe. Tisícky ľudí skončili bez elektriny a ďalší museli hodiny prečkať v chlade v ich autách na zablokovaných diaľniciach.

Opakované povodne

Južnejšie, v Nemecku, Francúzsku a Holandsku, silný dážď opäť spôsobil povodne v regiónoch, ktoré im čelia posledné dva týždne. V severnej Európe pre počasie uzatvorili časti diaľnic a významných ciest, čo spôsobilo dopravný chaos, a problémy hlási aj železničná doprava.

Na juhu Švédska motoristi uviazli v autách alebo ich na noc evakuovali. V susednom Dánsku polícia vyzvala ľudí, aby sa vyhli zbytočnému cestovaniu, keďže vietor a sneh spôsobujú ťažkosti na severe a západe krajiny.

Mínus 42 stupňov Celzia

V Kodani vo štvrtok konečne zakotvil trajekt, ktorý premáva medzi dánskou a nórskou metropolou, po tom, čo musel cez noc pre zlé podmienky zostať aj s jeho zhruba 900 pasažiermi v prielive Öresund. Na severe Švédska, kde teplomer klesol na mínus 38 stupňov Celzia, skončilo bez elektriny zhruba 4 000 domov, informuje švédske verejnoprávne rádio.

Vo fínskom Laponsku v obci Enontekiö pri hranici so Švédskom a Nórskom vo štvrtok namerali najnižšiu teplotu tejto zimy, a to konkrétne mínus 42,5 stupňa Celzia. Podľa meteorológov by sa do konca týždňa mohli objaviť ešte nižšie teploty.

Zaplavené Francúzsko

Nemecké regióny, ktoré za ostatné dva týždne čelili povodniam, znova postihol silný dážď. Kancelár Olaf Scholz vo štvrtok plánuje uskutočniť svoju druhú návštevu tento týždeň, aby skontroloval hrádzu a zariadenie na plnenie vriec s pieskom v meste Sangerhausen na východe krajiny.

Po niekoľkých dňoch dažďa a zvyšujúcej sa hladiny vôd na severe Francúzska skončilo vo štvrtok niekoľko tamojších miest zaplavených. Stovky ľudí v ostatných dňoch evakuovali. Keďže oblasti zasiahli povodne aj v novembri a decembri, niektoré mestá sa z toho ešte nestihli spamätať.

Pomoc od Holandska

V Nantes našli mŕtveho muža, ktorého auto bolo čiastočne zaplavené. Do postihnutej oblasti by vo štvrtok mali pricestovať vládni ministri.

Holandsko, okrem iných, ponúklo svoju pomoc a pošle Francúzsku čerpadlá na pumpovanie vody. Holandské núdzové čerpadlá dokážu spracovať 5 miliónov litrov vody za hodinu.

Viac k témam: Povodne, povodne v Nemecku, povodne vo Francúzsku, Severná Európa, Snehové podmienky
Zdroj: SITA.sk – Sever Európy naďalej trápia extrémne mrazivé teploty, Nemecko a Francúzsko opäť povodne (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *