Sheilu posielali na psychiatriu, v stredu sa za extrémistické správanie postaví pred súd

Sheila Sz. je stíhaná pre extrémistické trestné činy.

27.2.2023 (SITA.sk) – Špecializovaný trestný súd vytýčil na pracovisku v Banskej Bystrici na stredu 1. marca hlavné pojednávanie vo veci Sheily Sz. Tá je stíhaná pre trestné činy výroby extrémistického materiálu, rozširovania extrémistického materiálu, hanobenia národa, rasy a presvedčenia, podnecovania k národnostnej, rasovej a etnickej nenávisti a násilia proti skupine obyvateľov.

Ochranné psychiatrické liečenie

Samosudca ŠTS pritom v auguste 2021 uložil obžalovanej ochranné psychiatrické liečenie ústavnou formou. Následne v septembri toho istého roku rozhodnutie odobril aj Najvyšší súd SR. O uložení ochranného liečenia rozhodol prvostupňový súd ešte predtým v apríli 2021. NS SR však vtedy vec vrátil na opätovné rozhodnutie.

Sheila Sz. už predtým čelila trestnému stíhaniu pre trestné činy výroby a rozširovania extrémistického materiálu, hanobenia rasy, národa a presvedčenia, podnecovania k národnostnej, rasovej a etnickej nenávisti a násilia proti skupine obyvateľov. Stíhanie voči nej súviselo s videom, na ktorom ešte v roku 2017 ukazovala knihu s nápisom The Quran, o ktorej opakovane tvrdila, že je to korán.

Vyzývala na boj proti moslimom

Na videu zverejnenom na internete z nej vytrhávala strany, hádzala ich na zem a potom ich zapálila. Jednou zo strán si pritom na videu utrela zadok a roztrhanú knihu pomočila. Zároveň vyzývala na boj proti moslimom. Súd pôvodne v tejto veci vytýčil hlavné pojednávanie, neskôr však konanie zastavil.

Polícia zadržala Sheilu vo februári 2017, pričom v jej prípade navrhovali väzobné stíhanie. NS SR však v marci 2017 väzbu nahradil dohľadom probačného a mediačného úradníka. Obžalovaná bola opätovne zadržaná v októbri 2020. Dôvodom boli obvinenia pre trestné činy hanobenia rasy a národa, prečin nebezpečného vyhrážania sa a iné skutky. Podľa medializovaných informácií sa totiž v ďalšom videu vyhrážala prezidentke SR Zuzane Čaputovej.

Viac k témam: Extrémizmus, Súdy
Zdroj: SITA.sk – Sheilu posielali na psychiatriu, v stredu sa za extrémistické správanie postaví pred súd © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *