Slovenská zahraničná politika stavia podľa Blanára na hodnoty slobody či ochrany ľudských práv

Ministerstvo diplomacie pripomenul, že nová geopolitická situácia umožnila vznik Československa a ďalších nových štátov.

12.11.2023 (SITA.sk) – Medzinárodné vzťahy v 21. storočí musia byť založené na vzájomnom rešpekte, dialógu a princípoch humanizmu. Uviedlo to Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR pri príležitosti Dňa vojnových veteránov, ktorý si pripomíname 11. novembra.

Zrodila sa prvá medzinárodná organizácia

„Slovenská zahraničná politika sa jednoznačne stavia za demokratické hodnoty, akými sú právny štát, sloboda, spravodlivosť, solidarita či ochrana ľudských práv,“ uviedol minister zahraničných vecí Juraj Blanár.

Rezort diplomacie pripomenul, že nová geopolitická situácia umožnila vznik Československa a ďalších nových štátov, a s prispením československej diplomacie sa zrodila aj Spoločnosť národov, ako prvá medzinárodná organizácia, ktorej cieľom bolo presadzovať medzinárodný mier.

„Nacionalizmus, veľmocenské súperenie, nárast extrémizmu spolu so šírením rasovej a menšinovej neznášanlivosti,“ – príčiny hrôz prvej svetovej vojny, však priviedli celý svet aj k ďalšiemu, ešte rozsiahlejšiemu konfliktu.

Ako zámienka poslúžil atentát

Rezort vnútra pri príležitosti Dňa vojnových veteránov pripomína, že prvá svetová vojna vypukla 28. júla 1914, keď Rakúsko-Uhorsko vyhlásilo vojnu Srbsku. Ako zámienka poslúžil atentát na následníka rakúskeho trónu Františka Ferdinanda d’Este v Sarajeve.

Konflikt globálnych rozmerov si vyžiadal 15 až 22 miliónov obetí a viac ako 20 miliónov zranených. 105 rokov dozadu 11. novembra 1918 o 11:00 bolo podpísané prímerie medzi krajinami Dohody a Nemeckom v reštauračnom vozni francúzskeho generálneho štábu v lesíku Compiegne vo Francúzsku, čím prvá svetová vojna skončila.

Viac k témam: Deň vojnových veteránov, Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Vojnoví veteráni
Zdroj: SITA.sk – Slovenská zahraničná politika stavia podľa Blanára na hodnoty slobody či ochrany ľudských práv © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *