Slovensko si prevzalo dva systémy protivzdušnej obrany Mantis, posilnia ochranu hranice s Ukrajinou (video+foto)

Systémy Mantis Ozbrojeným silám SR poskytlo bezodplatne a natrvalo Nemecko.

25.10.2023 (SITA.sk) – Ozbrojené sily SR si v utorok v priestoroch 11. brigády vzdušných síl v Nitre prevzali dva systémy protivzdušnej obrany Mantis, ktoré posilnia ochranu východnej hranice s Ukrajinou.

Výzbroj 11. brigády vzdušných síl

Ako v tejto súvislosti informoval rezort obrany, slovenským ozbrojeným silám tieto systémy poskytlo bezodplatne a natrvalo Nemecko.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Odovzdanie systému PVO Mantis (fotografie)

Systémy budú zaradené do výzbroje 11. brigády vzdušných síl a pôsobiť budú pri ochrane objektov osobitnej dôležitosti na východnom Slovensku.

Spojenectvo sa Slovensku opláca

Celkovo tvorí obsluhu týchto systémov viac ako stovka vojakov, ktorí prešli kompletným technickým preškolením a cvičnými streľbami.

Je to dôkaz toho, že spojenectvo sa Slovensku opláca. Spolu s našou angažovanosťou v pomoci Ukrajine nám prináša nespočetné množstvo výhod, záruky obrany a ochrany, a ako môžeme vidieť, aj možnosti posilňovania našich vlastných schopností,“ povedal v tejto súvislosti minister obrany Martin Sklenár.

Každý z dvoch systémov podľa ministerstva obrany pozostáva z automatizovaných kanónov v počte šiestich kusov (s možnosťou rozšírenia na osem kusov), dvoch senzorových staníc a veliteľského stanoviska. Súčasťou dodávky z Nemecka je navyše aj päť kusov prehľadových rádiolokátorov s dosahom do 100 kilometrov a výcvik slovenských vojakov.

Čo je systém Mantis?

Systém Mantis je stacionárny, plne automatizovaný zbraňový systém, ktorý je určený na nepretržitú obranu pozemných objektov pred účinkami rakiet, delostreleckých systémov, mínometov a bezpilotných prostriedkov. Systém vyvinulo Nemecko primárne na ochranu základní v Afganistane, kde v minulosti nemeckí vojaci pôsobili.

Viac k témam: Minister obrany SR, Systém protivzdušnej obrany MANTIS, Vojenská technika
Zdroj: SITA.sk – Slovensko si prevzalo dva systémy protivzdušnej obrany Mantis, posilnia ochranu hranice s Ukrajinou (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *