Špecializovaný trestný súd zrušil pojednávanie so Salmanovcami

11.11.2020 (Webnoviny.sk) – Pojednávanie v kauze podnikateľov Sergeja a Alexandra S., ktoré Špecializovaný trestný súd (ŠTS) vytýčil na piatok 13. novembra, sa neuskutoční. Pre agentúru SITA to potvrdila Zuzana Zvalová z kancelárie predsedu ŠTS bez ďalších podrobností.

V prípade týkajúcom sa podplácania šéfa daňovákov v Dunajskej Strede dovolací senát Najvyššieho súdu SR (NS SR) začiatkom septembra zrušil verdikt, ktorým ŠTS v roku 2015 otca a syna oslobodil a takisto následný verdikt odvolacieho senátu NS SR, ktorý rozhodnutie potvrdil.

Dovolací senát v tomto prípade konštatoval porušenie zákona v prospech obžalovaných a vec vrátil prvostupňovému súdu na opätovné prejednanie.

Súdy spochybnili vierohodnosť svedkyne

Dovolací senát sa v tomto prípade stotožnil s mimoriadnym dovolaním, ktoré podala v roku 2017 vtedajšia ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská. Tej okrem iného prekážalo, že súdy spochybnili vierohodnosť svedkyne Márie Z., ktorá figurovala aj v inej kauze otca a syna S.

Podľa stanoviska prvostupňového aj odvolacieho súdu bolo účelom svedkyne výpoveďou pre seba dosiahnuť výhody v podobe zastavenia trestného stíhania, keďže bola tiež stíhaná.

Podľa stanoviska Žitňanskej však v celej veci vypovedala logicky a výpoveďou si skôr priťažila, keďže usvedčovala aj samu seba. Dovolací senát NS SR takisto poukázal na skutočnosť, že súdy v tomto prípade odsúdili šéfa daňovákov za prijatie úplatku, ale obžalovaných z podplácania oslobodili.

Neoprávnene vyplatené odpočty DPH

Podľa obžaloby si v tomto prípade Sergej a Alexander S. v apríli a máji 2010 zabezpečili neoprávnené vyplatenie nadmerných odpočtov DPH vo výške 443-tisíc eur. Za desaťpercentnú províziu mal vyplatenie zabezpečiť bývalý riaditeľ Daňového úradu v Dunajskej Strede Dušan Klvaňa. Spod obžaloby však ŠTS otca so synom v júli 2015 oslobodil, v novembri 2016 verdikt potvrdil aj NS SR.

Podnikatelia Alexander a jeho otec Sergej S. si v apríli 2015 v inej kauze na NS SR vypočuli právoplatný rozsudok, ktorým ich súd uznal vinnými z podplácania bývalej riaditeľky Daňového úradu v Šamoríne Márie Z. NS SR tak potvrdil verdikt ŠTS z roku 2014.

Podľa obžaloby podnikatelia Márii Z. sľúbili za vybavenie bezproblémového vyplácania vrátenej DPH desať percent z uplatnených odpočtov. Odmenu jej v decembri 2010 vypočítali na 290-tisíc eur, Mária Z. napokon dostala 40-tisíc eur v hotovosti. Zvyšných 250-tisíc eur nechala na ďalšie zhodnotenie u podnikateľov s tým, že si ich môže kedykoľvek vyžiadať.

Sergej dostal v tomto prípade trest sedem rokov, syn Alexander šesťročný trest. Obaja si ich mali odpykať vo väznici s minimálnym stupňom stráženia. Alexandra S. z výkonu trestu podmienečne prepustili v roku 2017, jeho otca začiatkom roku 2018.

Viac k témam: Salmanovci
Zdroj: Webnoviny.sk – Špecializovaný trestný súd zrušil pojednávanie so Salmanovcami © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *