Spotrebitelia rozhodli, ktoré regionálne projekty podporí Nadácia COOP Jednota

6.11.2020 (Webnoviny.sk) – Víťazi štvrtého ročníka Programu podpory lokálnych komunít sú už známi. O tom, ktorých 26 projektov podporí Nadácia COOP Jednota celkovou alokovanou čiastkou 156 000 eur rozhodli hlasovaním spotrebitelia. V najbližších mesiacoch tak na Slovensku pribudne dielňa zdravej výživy, fitnes parky, zrekonštruované sociálne zariadenia či nové detské dopravné ihrisko.

Nadačný program je zameraný na podporu lokálnych iniciatív a na zvyšovanie spokojnosti s kvalitou života v regióne. Vo štvrtom ročníku prihlásili rôzne subjekty 613 projektov, spotrebitelia celkovo odovzdali takmer 285 000 hlasov. „Družstvá už od svojho vzniku plnili sociálnu funkciu, podporovali rozvoj kultúry, vzdelávania a verejnoprospešné aktivity. S cieľom nadviazať na toto historické dedičstvo a umožniť verejnosti zapojiť sa do riešenia rôznych problémov a do zveľaďovania svojho okolia sme pred štyrmi rokmi tento projekt odštartovali. Dnes môžem s čistým svedomím povedať, že ideu sa nám darí napĺňať, množstvo krásnych zrealizovaných projektov je toho dôkazom,“ uviedol Ján Bilinský, generálny riaditeľ COOP Jednoty Slovensko a zároveň správca Nadácie COOP Jednota.

V aktuálnom ročníku si o grant požiadali obce, základné školy, mestské kultúrno-športové strediská, športové kluby, materské centrá aj občianske združenia. Víťazov určila verejnosť. Na základe hlasovania tak v obci Pohorelá (okr. Brezno) pribudne oddychová zóna v blízkosti klziska a dopravného ihriska, v Banskej Bystrici zrekonštruujú sociálne zariadenia v Materskom centre Mamina. V Podhradí (okr. Martin) investujú získané financie do činnosti členov Podhradskej muziky a na rozširovanie spolupráce s folklórnou skupinou Podhradie. Medzi podporenými sú aj projekty, ktoré sa zamerané na šport. Napríklad ZŠ Andreja Kmeťa v Leviciach vytvorí exteriérový fitnes park v areáli školy, čím zatraktívni hodiny telesnej výchovy, v Kráľovičových Kračanoch (okr. Dunajská Streda) v areáli futbalového ihriska vyrastie moderné detské ihrisko, v obci Veľké Zálužie (okr. Nitra) dobudujú pumptrackovú dráhu. V areáli školy v Šuranoch pribudne priestor so stolmi, lavicami a zastrešením, ktoré bude slúžiť na vyučovanie vonku. Využívať ho budú žiaci počas hodín technickej výchovy, keď sa budú starať o okolie školy, sadiť rastliny a zároveň sa učiť praktickým zručnostiam. Mesto Senica premení zanedbaný priestor pri poliklinike na parkovú plochu s novými lavičkami. Rekreačná zóna pribudne aj v obci Zábiedovo (okr. Trstená), pri jazere, ktoré pred niekoľkými rokmi vyčistili, prebehnú terénne úpravy, budú postavené lavičky, stoly a ohnisko. Na vodnej ploche vznikne plávajúce mólo so vstupom z brehu. Nadácia COOP Jednota podporí aj projekt v Starej Kremničke zameraný na rozvoj detských zručností a pozitívny vzťah k vareniu.

Projekt s názvom Program podpory lokálnych komunít realizovala Nadácia COOP Jednota spoločne so svojimi partnermi po prvý raz v roku 2017. V uplynulých troch ročníkoch prerozdelila medzi 79 subjektov finančný grant v celkovej hodnote 450 000 eur. Vďaka charitatívnym aktivitám tradičného slovenského potravinového reťazca mohli v desiatkach miest a obcí vzniknúť spoločné oddychové priestory pre verejnosť, altánky, mobiliár, turistické trasy či letné kino. Starostovia obcí, riaditelia škôl aj občianske združenia prostredníctvom grantu zrevitalizovali množstvo školských dvorov, postavili detské ihriská, vysadili zeleň, upravili chodníky i autobusové zastávky, miestne športové kluby zakúpili nové zápasové a tréningové dresy. Viac informácií nájdete na webstránke COOP Jednoty Slovensko https://www.coop.sk/sk/projekt/94/uvod-2020

Nadácia COOP Jednota podporuje okrem rozvoja lokálnych komunít aj slovenské zdravotníctvo nákupom dôležitých prístrojov do nemocníc a zdravotníckych zariadení a poskytuje aj sociálnu pomoc.

Program podpory lokálnych komunít – Víťazné projekty v roku 2020

Miesto realizácie Projekty
Pohorelá Altánok plný života
Kysucké Nové Mesto Športom k zdraviu
Kráľovičove Kračany Vytvorme deťom moderné detské ihrisko
Galanta Modernizácia detského ihriska
Topoľovka Outdoorové športové ihrisko
Okoličná na Ostrove Obnova a rekonštrukcia športového areálu a zabezpečenie mobilných lavíc
Banská Bystrica Rekonštrukcia sociálnych zariadení v Materskom centre Mamina
Levice Exteriérové fitnes zariadenia
Harichovce Pripraviť sa, pozor, štart!
Podhradie Podhradská muzika cestou necestou
Bajany Terénne úpravy pri objekte Komunitného centra
 Klin Veselo s deťmi na športových a kultúrnych podujatiach
Veľké Zálužie Dostavba cykloparku Veľké Zálužie
Šurany Trieda v prírode
Spišská Belá Do formy na čerstvom vzduchu
Čirč Grilovacie altánky a prístrešky
Nitrica Workoutové ihrisko
Slavošovce MŠ Revitalizácia školského dvora „Bezpečne v škôlke“
Senica PARK Sotinská
Šišov Fitnes park
Lazy pod Makytou Vonkajšie fitnes ihrisko
Dechtice Detské ihrisko
Zábiedovo Zábava pri jazere
Benkovce Ihrisko pri MŠ
Stará Kremnička Dielňa zdravej výživy
Divinka Obnova detského ihriska materskej školy v obci Divinka

Informačný servis

Viac k témam: COOP Jednota, COOP Jednota Slovensko, Nadácia Coop Jednota, PR
Zdroj: Webnoviny.sk – Spotrebitelia rozhodli, ktoré regionálne projekty podporí Nadácia COOP Jednota © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *