Tarabove výroky sú neprípustným zastrašovaním sudcov, reaguje sudcovská iniciatíva 

Šutaj Eštok sa vyjadril, že na vydanie rozhodnutia vo veci 1. viceprezidenta Policajného zboru Branka Kišša sudca nemal kompetenciu.

12.11.2023 (SITA.sk) – Zastrašovanie sudcov a zasahovanie do ich nezávislosti je neprípustné. Uviedla to sudcovská iniciatíva Za otvorenú justíciu (ZOJ) v reakcii na spochybňovanie rozhodnutia sudcu Mestského súdu Bratislava IV Michala Kubiša ministrom vnútra Matúšom Šutajom Eštokom (Hlas-SD).

Disciplinárne konanie

Ten sa vyjadril, že na vydanie rozhodnutia vo veci 1. viceprezidenta Policajného zboru Branka Kišša sudca nemal kompetenciu a mohol sa dopustiť aj trestného činu ohýbania práva.

Minister vnútra je súčasne presvedčený, že šéf rezortu spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) zváži disciplinárne stíhanie sudcu a spochybnil aj nezaujatosť sudcu z dôvodu, že kedysi bol spolužiakom advokáta Petra Kubinu, zastupujúceho v konaní Kišša.

Sudcovská iniciatíva v tejto súvislosti spomenula aj výroky podpredsedu vlády Tomáša Tarabu (SNS), ktorý na sociálnej sieti uviedol, že Kubinov spolužiak rozhodol ako sudca o sťažnosti Kubinových klientov vo veci, ktorá mu ani vecne na súd neprislúcha.

Znevažujúci spôsob verejnej kritiky

„Chcem poďakovať týmto aktivistom, ako nám uľahčujú urobiť systémové zmeny v holubníku nazvanom justícia,“ napísal Taraba.

Iniciatíva ZOJ vyhlásila, že takýto znevažujúci spôsob verejnej kritiky súdneho rozhodnutia sudcu je neprípustným zastrašovaním a zasahovaním do nezávislosti sudcov, čo vysokou mierou oslabuje rešpekt a dôveru verejnosti v súdne rozhodnutia.

„Dôrazne proti tomu protestujeme a žiadame vládu, aby jej predstavitelia dodržiavali základné princípy právneho štátu, rešpektovali výkon súdnej moci a správali sa k jej predstaviteľom s patričnou mierou úcty a slušnosti,“ uzavrela sudcovská iniciatíva.

Viac k témam: Disciplinárne konanie, Minister spravodlivosti SR, Minister vnútra SR, policajný viceprezident, Súdy
Zdroj: SITA.sk – Tarabove výroky sú neprípustným zastrašovaním sudcov, reaguje sudcovská iniciatíva  © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *