Tatranský ľadový dóm nebude chýbať ani tento rok, organizátori pristúpili k zmenám (video)

20.11.2020 (Webnoviny.sk) –

Na Hrebienku stojí od štvrtkového večera Tatranský ľadový dóm. Tento rok sa jeho tvorcovia inšpirovali Chrámom Kristovho vzkriesenia v Petrohrade. Sprístupnenie ľadového dómu je spojené s oficiálnym otvorením zimnej turistickej sezóny vo Vysokých Tatrách.

Dominuje šesť veží

Autorom Tatranského ľadového dómu je Slovák Adam Bakoš, ktorému pri tvorbe pomáhali sochári z Česka a Slovenska. Informovala o tom riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry Lucia Blašková.

Na stavbu vysokú 12 metrov použili 1 880 kusov ľadových blokov, ktoré vážili 225 ton. „Vytvorili sme kópiu nádhernej fasády, ktorej dominuje šesť hlavných veží chrámu, zvýraznených materiálmi, ktoré mali v Tatranskom ľadovom dóme premiéru. Na stavbe sa podieľalo celkovo 18 sochárov a 12 pomocníkov,“ uviedol Bakoš.

Vytvorenie vstupných koridorov

Celý dóm je umiestnený v kupole s priemerom 25 metrov. Jednotlivé kupoly vytvorili Mia Bujňáková s Petrom Klímom. „Pompéznosť a tvarovú čistotu kupol sme sa po intenzívnej úvahe rozhodli stvárniť kombináciou moderných technológií a ručnej remeselnej práce. Telá všetkých ôsmich kupol sme vymysleli ako samonosné konštrukcie spojené kružnicami a rebrami. Jednotlivé časti boli potom vyrezané z polykarbonátu pomocou vodného lúča v Prešove,“ informovala Bujňáková.

Z dôvodu aktuálnej situácie a preventívnych opatrení pristúpili organizátori k viacerým zmenám smerujúcim k zvýšeniu bezpečnosti. „Prvou a najdôležitejšou bude vytvorenie vstupných koridorov tak, aby návštevníci mohli plynule a bez zgrupovania Tatranský ľadový dóm navštíviť. Čas vo vnútri bude limitovaný, rovnako ako počet osôb, ktoré budú môcť naraz do dómu vstúpiť, samozrejme, iba s prekrytím dýchacích ciest,“ povedal manažér strediska Vysoké Tatry Lukáš Brodanský. Návštevníci budú môcť chrám obdivovať od piatka 20. novembra.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: tatranský ľadový dóm
Zdroj: Webnoviny.sk – Tatranský ľadový dóm nebude chýbať ani tento rok, organizátori pristúpili k zmenám (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *