Trstenský bude vysvätený za nového spišského biskupa, hlavným svätiteľom bude Bober

Samotná slávnosť, ktorá sa začne v sobotu 21. októbra o 10:00, bude rozdelená na verejnú a neverejnú časť.

18.10.2023 (SITA.sk) – V Katedrále svätého Martina v Spišskej Kapitule v sobotu vysvätia za nového spišského biskupa Františka Trstenského. Stane sa tak šesť týždňov od oficiálneho oznámenia jeho vymenovania pápežom Františkom.

Svätitelia Trstenského

Hlavným svätiteľom v poradí 15. spišského biskupa bude košický arcibiskup metropolita a predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. Bernard Bober.

Spolusvätiteľmi budú apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Nicola Girasoli a emeritný spišský pomocný biskup Mons. Andrej Imrich. Informovala o tom Spišská diecéza.

Samotná slávnosť, ktorá sa začne v sobotu o 10:00, bude rozdelená na verejnú a neverejnú časť. „Verejná je spojená s vysviackou a prevzatím úradu, neverejná s podpisom úradných dokumentov spojených s vysviackou,“ vysvetlila diecéza.

Na biskupskú vysviacku príde podľa Tlačovej kancelárie Konferencie biskupov Slovenska viac ako 20 biskupov zo Slovenska, Česka, Poľska, Maďarska a Lotyšška.

Za kňaza bol vysvätený v 1997

Očakáva sa tiež účasť stoviek kňazov, rehoľníkov, seminaristov a veriacich z celého Slovenska i zahraničia. Do služby sa zapojí približne 150 dobrovoľníkov.

Päťdesiatročný František Trstenský je rodák z Tvrdošína. Za kňaza bol vysvätený v roku 1997. Študoval v Jeruzaleme, kde získal licenciát z biblických vied a archeológie, doktorát z biblickej teológie získal na Pápežskej akadémii v Krakove.

V roku 2015 ho prezident vymenoval za vysokoškolského profesora. Prednáša na Teologickom inštitúte Teologickej fakulty Katolíckej univerzity a v Kňazskom seminári biskupa Jána Vojtaššáka v Spišskej Kapitule.

Ovláda anglický, taliansky, francúzsky jazyk, aj biblickú hebrejčinu a gréčtinu, dohovorí sa tiež po nemecky a poľsky. Doteraz pôsobil ako farár a dekan v Kežmarku.

Spišská diecéza

V Spišskej Kapitule sa naposledy konala biskupská vysviacka v júni 2020, a to pomocného biskupa Mons. Jána Kuboša. Ako spišský administrátor viedol diecézu po úmrtí biskupa Mons. Štefana Sečku od októbra 2020. Predtým diecézu viedol Mons. František Tondra, ktorý zomrel 3. mája 2012 po ťažkej chorobe.

Spišská diecéza sa nachádza v severnej časti stredného Slovenska. Zahŕňa regióny Orava, Liptov a Spiš. Vznikla v roku 1776 vyčlenením z Ostrihomského arcibiskupstva.

Diecéza má celkovo 179 farností, ktoré sú zadelené do 14 dekanátov. Na území diecézy žije viac ako 600-tisíc obyvateľov, z čoho je približne 450-tisíc rímsko-katolíkov.

Viac k témam: Biskup, Cirkev, Pápež
Zdroj: SITA.sk – Trstenský bude vysvätený za nového spišského biskupa, hlavným svätiteľom bude Bober © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *