Útočník vo Viedni nepoužil muníciu zo Slovenska, nákup sa mu uskutočniť nepodarilo

5.11.2020 (Webnoviny.sk) –

  • aktualizované 4. novembra, 18:52

Strojca teroristického útoku vo Viedni nepoužil muníciu zo Slovenska. Ako ďalej informovala hovorkyňa prezídia policajného zboru Denisa Bárdyová, slovenská polícia v lete zachytila informáciu, že sa podozrivé osoby z Rakúska snažili nakúpiť muníciu na našom území. Nákup sa im podľa nej však uskutočniť nepodarilo.

Viac o téme: Teroristický útok vo Viedni

Útok pred lockdownom

„Informáciu sme hneď poslali rakúskym kolegom. Viac sa k danej veci vyjadrovať nebudeme, aby sme neohrozili vyšetrovanie v Rakúsku,” dodala Bárdyová.

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) v tejto súvislosti pripomenul, že nákup munície do zbrane, ktorá bola použitá pri útoku, je podmienený napríklad zbrojným preukazom a nákupným povolením. Páchateľ preto pri snahe o nákup na Slovensku nebol úspešný.

Zároveň minister označil za špekulácie dohady, že by páchateľ mohol mať na Slovensku komplicov. „Toto je vec, ktorú rakúske orgány prešetrujú a my sme im absolútne k dispozícii,“ dodal.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Teroristický útok vo Viedni (fotografie)

Teroristický útok vo Viedni z pondelka 2. novembra sa odohral krátko po 20:00 v centre mesta, kde si ľudia užívali poslednú noc v reštauráciách a baroch pred začatím pandemického lockdownu. Vyžiadal si štyroch mŕtvych civilistov. Strelca, ktorý mal okrem pušky aj atrapu výbušného opasku, pištoľ a mačetu, zastrelila polícia.

Rakúšania pripúšťajú zlyhanie

Rakúsky minister vnútra Karl Nehammer pripustil, že v súvislosti s informáciami o páchateľovi pondelkového teroristického útoku vo Viedni, ktoré Rakúšania v júli dostali od slovenských orgánov, mohlo dôjsť k zlyhaniu.

Rakúski predstavitelia tvrdia, že Kujtim Fejzulai, ktorý okrem severomacedónskeho vlastnil aj rakúsky pas, po svojom prepustení oklamal vládny program deradikalizácie. A Nehammer v stredu podotkol, že sa pravdepodobne pokazili aj ďalšie veci.

Slováci informovali Rakúšanov, že Fejzulai sa pokúša nakúpiť muníciu, no podľa Nehammera „v komunikácii a ďalších krokoch sa zjavne niečo pokazilo“. Dodal, že navrhne, aby bola zriadená nezávislá skupina, ktorá preskúma, „kde nastali veci, ktoré sa nemali stať“.

Viac k témam: teroristický útok vo Viedni
Zdroj: Webnoviny.sk – Útočník vo Viedni nepoužil muníciu zo Slovenska, nákup sa mu uskutočniť nepodarilo © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *