Verstappen spôsobil diplomatický škandál na Veľkej cene Portugalska, Strolla nazval „Mongolom“

2.11.2020 (Webnoviny.sk) – Holandský pilot motoristickej F1 Max Verstappen sa na nedávnej Veľkej cene Portugalska postaral o diplomatický škandál. Kolízia s Kanaďanom Lancom Strollom pretekára Red Bullu nahnevala natoľko, že na súpera použil niekoľko ostrých slov. Pobúrenie si vyslúžil predovšetkým za nadávku „Mongol“.

Odsúdili rasistické poznámky

Verstappen sa zakrátko prostredníctvom holandských médií ospravedlnil a zdalo sa, že prípad sa týmto skončil. To sa však nepáčilo oficiálnym štátnym predstaviteľom Mongolska a tamojším mimovládnym organizáciám obhajujúcim dobré meno krajiny.

Veľvyslanec Mongolska pri Organizácii Spojených národov (OSN) Lundeg Purevsuren napísal Verstappenovmu zamestnávateľovi list, v ktorom odsúdil jeho „rasistické a hanlivé poznámky“.

Mongolská vláda dokonca zaslala otvorený list samotnému majiteľovi Red Bullu Dietrichovi Mateschitzovi a aj Tobiasovi Moersovi – šéfovi Aston Martin, ktorý je hlavným sponzorom Verstappenovho tímu v F1.

Symbol jednoty na celom svete

Mongolské úrady vyslovili konkrétnu požiadavku, aby Medzinárodná automobilová federácia (FIA) zakročila proti Verstappenovi. „Šport predstavuje symbol jednoty na celom svete a som presvedčený, že by sme počas športových súťaží nemali byť svedkami akejkoľvek rasovej diskriminácie. Podporujem iniciatívu F1 ´My Race As One´ zameranú proti rasizmu. Správanie pilota Red Bullu však vo mne vyvoláva pochybnosti, či táto iniciatíva v skutočnosti má nejaké opodstatnenie,“ napísal Purevsuren v liste, ktorý publikoval aj Motorsport.

„Som si istý, že federácia podnikne kroky proti pretekárovi tímu Red Bull Racing, aby sa v budúcnosti zabránilo opakovaniu takéhoto neetického správania, akého sa dopustil Max Verstappen. Bolo neprijateľné a spočívalo v opakovanom použití rasistického a hanlivého jazyka voči etnickým menšinám,“ dodal Purevsuren v liste.

Red Bull ani FIA k tomu incidentu zatiaľ nezaujali žiadne stanovisko. Verstappenovi sa však nestalo prvýkrát, že použil slovo „Mongol“ v negatívnom kontexte. Po VC USA v roku 2017 takto nazval rozhodcu po tom, ako mu uložený trest odobral pódiové umiestnenie.

Viac k témam: F1 Formula 1, Red Bull Racing
Zdroj: Webnoviny.sk – Verstappen spôsobil diplomatický škandál na Veľkej cene Portugalska, Strolla nazval „Mongolom“ © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *