Vyberie sa Slovensko smerom do minulosti? Právnemu štátu podľa TIS hrozí na čele s Ficom fatálna rana

Po predchádzajúcich vládach nám v oblasti korupcie stále zostalo množstvo legislatívnych restov.

27.10.2023 (SITA.sk) – Smer-SD svoje plány pre oblasť právneho štátu pred voľbami nezverejnil a sekcia právny štát na webe strany je prázdna aj mesiac po voľbách. Upozornila na to organizácia Transparency International Slovensko (TIS), ktorá chce pozorne sledovať kroky nového kabinetu. Kľúčové bude programové vyhlásenie vlády.

Podmaňovanie Špeciálnej prokuratúry

O boji proti korupcii a ochrane právneho štátu sa podľa TIS bude dať len ťažko hovoriť v prípade nedotiahnutia vyšetrovaní káuz a čistiek v polícii.

Viac o téme: Ficova vláda (koalícia Smer-SD, Hlas-SD a SNS)

Ak sa nová vláda pustí do podmaňovania Špeciálnej prokuratúry, Súdnej rady, Národnej kriminálnej agentúry, Slovensko sa opäť vyberie smerom do minulosti. Rovnako to platí v prípade ďalších demokratických inštitúcií štátu, vrátane možných snáh o ovládnutie RTVS, rušenie Úradu pre verejné obstarávanie či Úradu na ochranu oznamovateľov,“ poukázala organizácia.

Členovia vlády vzbudzujú obavy

Dodala, že po predchádzajúcich vládach nám v oblasti korupcie stále zostalo množstvo legislatívnych restov.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Prezidentka Čaputová vymenovala nových ministrov vlády Roberta Fica (fotografie)

Takmer nikam sme nepokročili v oblasti transparentnosti prokuratúry, vrátane precíznejšej špecifikácie neslávne známeho paragrafu 363, s nezávislosťou policajnej inšpekcie či reguláciou lobingu. Nevyriešené zostávajú neúčinné politiky v oblasti preukazovania pôvodu majetku, hmotnej zodpovednosti verejných funkcionárov či kontroly ich majetkov a podrobnejších majetkových priznaní,“ vymenovala TIS.

Mimovládna organizácia zároveň upozornila, že viaceré mená členov vlády vzbudzujú obavy, no faktom zostáva, že kabinet vzniká na pôdoryse výsledkov férových a demokratických volieb.

Ani rešpektovanie tohto faktu však neznamená, že by verejnosť mala rezignovať na nároky na odbornosť, morálny profil, politickú kultúru či manažérske schopnosti ministrov. „Ak demokratické inštitúcie ovládnu prevažne profesionálne a morálne neduživí politickí nominanti, pre právny štát to môže znamenať fatálnu ranu,“ uviedla Transparency.

Na záver dôraznila, že kroky novej vlády bude sledovať a naďalej bude obhajovať verejný záujem. „Parafrázou na slová klasika, my nikam neodchádzame, buďte pokojní, páni politici,“ dodala TIS.

Viac k témam: Ficova vláda 2023 – 2027 (koalícia Smer-SD Hlas-SD SNS), Korupcia, Mimovládne organizácie, Právny štát
Zdroj: SITA.sk – Vyberie sa Slovensko smerom do minulosti? Právnemu štátu podľa TIS hrozí na čele s Ficom fatálna rana © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *