Výnimočný rok pre Trnavu, počet obyvateľov prvýkrát po dlhých rokoch mierne stúpol

Už v prvom polroku sa pokles zastavil, v druhom polroku počet obyvateľov mierne stúpol.

1.1.2024 (SITA.sk) – Trnava má za sebou výnimočný rok, prvýkrát po troch desaťročiach počet obyvateľov mesta neklesol. Na konci roku 2023 je v Trnave evidovaných viac ako 62 500 obyvateľov, pred rokom ich bolo zhruba o 120 menej. Už v prvom polroku sa pokles zastavil, v druhom polroku počet obyvateľov mierne stúpol.

Pokles počtu evidovaných obyvateľov

Po roku 1989 výraznejší pokles počtu obyvateľov Trnavy spôsobilo odčlenenie mestských častí Hrnčiaroviec nad Parnou a Bieleho Kostola, z ktorých sa opäť stali samostatné obce. Pokles počtu evidovaných obyvateľov aj potom pokračoval ďalej, napriek tomu, že v meste pribúdali nové byty.

Trnava mala v roku 1989 približne 72-tisíc obyvateľov, v roku 2006 ešte viac ako 67-tisíc obyvateľov.

Klesnutie pod hranicu 63 000

V roku 2014 už ich počet klesol pod hranicu 64-tisíc. Pred dvoma rokmi počet obyvateľov prihlásených na pobyt klesol pod hranicu 63 000.

Evidencia obyvateľov nezachytáva ľudí, ktorí v meste žijú, ale z rôznych dôvodov sa neprihlásili na pobyt. Samospráva mesta dostáva od štátu peniaze z podielových daní len na obyvateľov prihlásených na pobyt.

Viac k témam: Byty, Počet obyvateľov, podielové dane
Zdroj: SITA.sk – Výnimočný rok pre Trnavu, počet obyvateľov prvýkrát po dlhých rokoch mierne stúpol © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *