Z prvej svetovej vojny sa na Slovensku nachádza viac ako 24-tisíc vojnových hrobov, uviedol minister vnútra Roman Mikulec

11.11.2020 (Webnoviny.sk) – Na Slovensku sa nachádza viac ako 24-tisíc vojnových hrobov z prvej svetovej vojny. Vo svojom profile na sociálnej sieti to uviedol minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO). Podľa evidencie je v nich celkovo pochovaných viac ako 66-tisíc obetí prvého globálneho vojnového konfliktu. Ten bol ukončený presne pred 102 rokmi.

Tento deň odvtedy patrí vojnovým veteránom. Ich hrdinstvo a obetavosť nám otvorili dvere k pokojnejších a lepším zajtrajškom. Nemôžeme zabúdať na to, že sloboda a mier sú vydobyté aj krvou našich predkov. Preto si dnes pripomeňme týchto hrdinov a spomínajme na nich s patričnou úctou,“ napísal v príspevku Mikulec.

Najväčším cintorínom na Slovensku z hľadiska počtu pochovaných obetí je vojnový cintorín vo Veľkrope v okrese Stropkov. Ten sa stal miestom posledného odpočinku pre viac než 8-tisíc padlých.

Prvá svetová vojna bola oficiálne ukončená 11. novembra 1918 o 11. hodine. Počas vojny, ktorú pred rokom 1939 nazývali aj „Veľká vojna” zahynulo približne desať miliónov ľudí, ďalších približne 20 miliónov bolo zranených.

Viac k témam: Deň vojnových veteránov, prvá svetová vojna
Zdroj: Webnoviny.sk – Z prvej svetovej vojny sa na Slovensku nachádza viac ako 24-tisíc vojnových hrobov, uviedol minister vnútra Roman Mikulec © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *