Zemetrasenie v Japonsku zabilo najmenej 55 ľudí, jadrové elektrárne sú však v poriadku

Japonská armáda poslala do postihnutých zón na pomoc záchranárom tisíc vojakov.

2.1.2024 (SITA.sk) –

  • aktualizované 2. januára 2024, 18:18

Najmenej 55 ľudí zomrelo pri sérii otrasov zeme, ktoré zasiahli západ Japonska. Otrasy, ktoré sa začali v pondelok, zničili tisíce budov, automobilov a lodí.

Hlavný tajomník japonskej vlády Jošimasa Hajaši uviedol, že 17 ľudí je vážne zranených. Následné otrasy nasledovali po tom, ako prefektúru Išikawa v pondelok popoludní postihlo zemetrasenie s magnitúdom 7,6.

Úrady v utorok v niektorých oblastiach obyvateľov vyzývali, aby zostávali mimo domov vzhľadom na riziko ďalších silných otrasov.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Zemetrasenie v Japonsku (fotografie)

Japonská armáda poslala do postihnutých zón na pomoc záchranárom tisíc vojakov, oznámil v utorok predseda japonskej vlády Fumio Kišida.  „Našou prioritou je záchrana životov a vedieme boj s časom,“ povedal premiér. „Je kriticky dôležité, aby boli ihneď zachránení ľudia, ktorí zostali uväznení v domoch,“ dodal.

V niektorých postihnutých oblastiach v utorok nefungovali dodávky vody, elektriny a služby mobilných operátorov. Japonský úrad pre reguláciu jadrovej energetiky však konštatoval, že jadrové elektrárne, ktorú sú v regióne, pracujú normálne.

Zemetrasenie a následné cunami, ktoré Japonsko zasiahli v roku 2011, spôsobili na severovýchode krajiny haváriu troch jadrových reaktorov a veľké uvoľnenie radiácie.

Viac k témam: civilné obete, Japonský premiér, Zemetrasenie, Zemetrasenie v Japonsku
Zdroj: SITA.sk – Zemetrasenie v Japonsku zabilo najmenej 55 ľudí, jadrové elektrárne sú však v poriadku (video+foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *