Zvonec a koniec. Sagan sa vo Francúzsku rozlúčil s profipelotónom

Profikariéru v cestnej cyklistike ukončil Sagan na méte 121 víťazstiev.

2.10.2023 (SITA.sk) – Slovenský cyklista Peter Sagana dal v nedeľu bodku za dlhoročným účinkovaním v profipelotóne. Rozlúčil sa deviatou priečkou na jednodňových pretekoch nižšej kategórie Tour de Vendée vo Francúzsku.

V cieli 207,1 km dlhého podujatia z Mouilleron-Saint-Germain do La Roche-sur-Yon síce skúsený slovenský jazdec rozbiehal záverečný špurt, napokon však finišoval s päťsekundovou stretou na víťazného Arnauda Démara (Arkea Samsic). Sagan sa totiž obetoval v prospech tímového kolegu z TotalEnergies Sandyho Dujardina, ktorý napokon skončil tretí v rovnakom čase ako víťaz.

Prioritou bude horská cyklistika

Profikariéru v cestnej cyklistike ukončil Sagan na méte 121 víťazstiev. V tejto sezóne sa do Top 10 dostal trinástykrát. Myšlienku ukončiť pôsobenie medzi elitou ma ceste avizoval už skôr, venovať sa teraz chce prioritne horskej cyklistike a cieľom je štart na budúcoročných OH v Paríži.

Keďže sa pod päť kruhov neprebojoval na augustových MS, bude teraz čakať, či sa mu ujde niektorá z voľných kariet. V horskej cyklistike súťažil Sagan už na OH 2016 v Riu de Janeiro a rád by si to zopakoval.

Vylúčený tiež nie je Saganov štart v cestných pretekoch aj v ďalšom ročníku, no nebude to už vo farbách niektorého z elitných tímov. Stač sa teda môže aj to, že definitívnu bodku za kariérou dá trojnásobný svetový šampión v septembri 2024 na pretekoch Okolo Slovenska.

Rekordný sedemnásobný víťaz zeleného dresu

Záverečný Saganov štart za tím TotalEnergies zaznamenali aj organizátori prestížnych pretekov Tour de France, na ktorých Slovák v minulosti sedemkrát triumfoval v bodovacej súťaži o zelený dres.

„Rekordný sedemnásobný víťaz zeleného dresu, trojnásobný majster sveta v cestnej ceste. Peter Sagan je však oveľa viac ako štatistiky. Lúčime sa s rockovou hviezdou nášho pelotónu. Ďakujem za spomienky z ostatných rokov,“ napísali zástupcovia TdF na sociálnych sieťach v angličtine aj francúzštine, pričom v slovenčine doplnili: „Ďakujeme Peter.“

Viac k témam: Cyklista, Ukončenie kariéry
Zdroj: SITA.sk – Zvonec a koniec. Sagan sa vo Francúzsku rozlúčil s profipelotónom © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *