Aj v zime sú hliníkové disky „v kurze“. Nechajte si poradiť odborníkmi

3.11.2020 (Webnoviny.sk) – Kvalitné originálne hliníkové disky spĺňajú najvyššie nároky na funkčnosť i bezpečnosť.

Zorientovaný motorista nepotrebuje milión argumentov, aby sa rozhodol práve pre kúpu hliníkových diskov a „prezul“ ich namiesto doterajších plechových či oceľových, aby sme boli presní. Ako hovorí Helena Mikulová, odborníčka zo spoločnosti Benet SK, hliníkové disky už dávno nie sú iba o dizajne. Vďaka ich konštrukcii, materiálu a aj povrchovým úpravám majú oproti oceľovým diskom v mnohom navrch. Áno – aj v zime môžete jazdiť „štýlovo“ a stále bezpečne!

„Jednoznačne hliníkové disky prinášajú väčšiu úsporu nielen z hľadiska spotreby paliva, ale aj z hľadiska zníženia opotrebovávania konštrukčných častí vozidla. Taktiež ponúkajú vyššiu bezpečnosť, lepšiu údržbu a komfort v porovnaní s plechovými diskami. A v neposlednom rade sú hliníkové disky estetickejšie ako oceľové disky.“

Rozmeňme slová odborníčky na drobné a nechajme si poradiť. Začneme jednoduchou otázkou – oceľové alebo hliníkové?

Čo hovorí v prospech tých prvých? „Určite lepšia ochrana bŕzd voči nečistotám a nižšia nákupná cena. Naopak nevýhodu „plecháčov“ je vyššia hmotnosť, horšie chladenie bŕzd a ich vzhľad,“ vysvetľuje H. Mikulová.

Výhody hliníkových diskov

 • nižšia hmotnosť
 • lepšie chladenie bŕzd
 • estetický vzhľad

V každom prípade musíme skonštatovať, že hliníkové disky sú ľahšie ako oceľové disky, a to je dôležitý argument, ktorý ovplyvňuje rozhodovanie motoristov, aby si vybrali hliníkové disky.

Za predpokladu, že hliníkové disky sú ľahšie ako oceľové poskytujú motoristom nasledovné hlavné výhody:

 • Bezpečnosť: vďaka nižšej hmotnosti hliníkových diskov sa skracuje brzdná dráha, dosahuje sa lepší reakčný čas elektronických zabezpečovacích systémov vozidla.
 • Ekonomika: jednou z kľúčových výhod nižšej hmotnosti hliníkových diskov je nižší valivý odpor – úspora paliva, disky sú bez zvarov, čo predstavuje menšie opotrebovanie pneumatík, lepšia tepelná vodivosť zabezpečuje chladenie a menšie opotrebovávanie bŕzd.
 • Životnosť: ďalšou výhodou hliníkových diskov je ich životnosť. Hliník je silný a odolný voči korózii a to aj po dlhšiu dobu.
 • Údržba: hliníkový disk vhodného dizajnu a tvaru sa dá podstatne ľahšie udržiavať a zbavovať nečistoty. Z vnútornej strany hliníkového disku sa oveľa ľahšie vystriekavajú nánosy štrku ako z plechového disku. Hrubá vrstva špiny z vnútornej strany disku spôsobuje jemné chvenie, nevyváženosť kolesa a následné namáhanie mechanických častí riadenia. Navyše ak majú oceľové disky plastové kryty tzv. puklice, zväčší sa tak počet miest, kde sa môže ukladať zmrznutý sneh a špina.
 • Komfort: pri prejazde nerovnosťami sa prenášajú vertikálne vibrácie pri oceľových diskoch priamo na náboj, pričom pri hliníkových diskoch tvorí dosadaciu plochu hmota hliníka, ktorá vstrebáva vibrácie, čomu ešte aj napomáha pri väčšine automobilov používanie vystreďovacích krúžkov.

Aby sme boli v porovnaniach korektní, medzi nevýhody alu diskov patrí horšia ochrana brzdového systému od nečistôt a vyššia nákupná cena.

Modely so snehovou vločkou

V ponuke spoľahlivých výrobcov renomovaných značiek aludiskov nechýbajú aj modely označené snehovou vločkou. Tvarom, materiálom a povrchovou úpravou sú pripravené čeliť ako mrazivým teplotám, tak i meniacemu sa povrchu vozovky. Môžete si byť istí, že ani pri 20 stupňoch pod nulou neprasknú, ako si niektorí pesimisti myslia. Čím sa od „letných“ diskov odlišujú?

 • Takzvané zimné verzie sú dizajnovo jednoduchšie, s menším počtom lúčov a teda i univerzálnejšie, vhodné pre viac modelov automobilov.
 • Kolesá s menším počtom lúčov a kompaktným dizajnom sa, vzhľadom na typ povrchu vozovky v zime, rozhodne ľahšie a dôkladnejšie čistia, udržiavajú.
 • Jednoduchosť tvaru znamená menšiu celkovú plochu, ktorá sa môže poškodiť.

Renomovaní výrobcovia zliatinových kolies, ako napríklad Alutec, Brock či Rial, pripravili na nastávajúcu sezónu modely, ktoré potešia každého milovníka kvality a pekného dizajnu. K týmto atribútom pridáme samozrejme aj bezpečnosť, ktorá je pri jazde – primeranej stavu a povrchu vozovky, zaručená.

Tip pre Vás:

Brock RC32 HGVP – označený snehovou vločkou, čiže na zimné cesty ako stvorený, variabilný pre všetky typy osobných vozidiel a SUV, s moderným, jednoduchým a nadčasovým dizajnom. 10-lúčové disky, povrchová úprava „leštený“ alebo „sivý metalický“, v ponuke od 16 do 19 palcov.

Základné pravidlá pri údržbe

Hliníkové disky sa vyrábajú v rôznych povrchových úpravách. Najbežnejšie sú PS- strieborné, alebo SG čierne. Veľmi obľúbené disky sú v tzv. dvojkombinácii PU – čierno strieborné.

Ako sa o hliníkové disky starať?

 • nikdy nečistite disk keď je ešte horúci,
 • nepoužívajte drôtenky na kov alebo akýkoľvek iný produkt, ktorý by mohol poškriabať vaše disky,
 • úplne nevhodné sú agresívne chemické látky, alebo kyslé čistiace prostriedky,
 • neumývajte disky v umyvárni, kde tlak vody presahuje 1bar,
 • disky vždy čistite iba prípravkami určenými na konkrétnu povrchovú úpravu,
 • používajte jemné materiály, napr. jelenicu,
 • správnym ošetrovaním sa predĺži životnosť disku.

Každý originálny disk má svoj „životopis“

 • hľadajte kolesá, ktoré majú na disku KBAs číselným kódom, alebo značku E s číselným kódom. Takéto disky sú (KBA) typovo schválené alebo (E) so správou o homologizácii.
 • KBA číslo býva väčšinou vyrazené priamo na disku. Ide o 5-miestny kód, ktorý dokazuje, že disk je overený a určený na bezpečné používanie.
 • TUV certifikát potvrdzuje pravosť a nezávadnosť diskov. Certifikát musí obsahovať základné informácie o disku: typ, rozmer, výrobcu…

Kde nakupovať?

Keď sa zákazník rozhodne pre kúpu hliníkového disku, môže navštíviť predajňu alebo vyhľadať spoľahlivý e-shop. V  kamennej predajni je výhodou, že ho obslúži skúsený odborník, poradí, prípadne ukáže model disku. U nás máme v ponuke produkty špičkových nemeckých výrobcov, napríklad Alutec, Brock či Rial a ďalšie renomované značky. Ak sa motorista rozhodne pre kúpu v e-shope, prvý krok je vyhľadať model svojho auta v konfigurátore a postupovať podľa pokynov, vybrať si iba taký disk, ktorý je zobrazený a vhodný na vybrané auto. „V každom prípade si overte, či vybrané disky spĺňajú všetky potrebné náležitosti, o ktorých sme hovorili. Originál a fejk? Od nás zákazník odchádza nielen s bezpečným produktom, ale i s garanciou, servisom a poradenstvom,“ dodáva odborníčka.

www.predajdiskov.sk

Informačný servis

Viac k témam: Benet SK, disky, hliníkové disky, PR
Zdroj: Webnoviny.sk – Aj v zime sú hliníkové disky „v kurze“. Nechajte si poradiť odborníkmi © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *