Azerbajdžan zostrelil ruskú vojenskú helikoptéru, zahynuli dvaja vojaci (video)

10.11.2020 (Webnoviny.sk) – Ruskú vojenskú helikoptéru, ktorá prelietala nad Arménskom, zostrelil Azerbajdžan. Azerbajdžanské ministerstvo zahraničia uviedlo, že rolu v tom zohral konflikt v spornom regióne Náhorný Karabach. Helikoptéra podľa neho letela v tme a nízko, v dôsledku čoho sa vzhľadom na napätú situáciu „a zvýšenú bojaschopnosť v súvislosti s možnými provokáciami arménskej strany príslušná bojová posádka rozhodla spustiť streľbu“.

Incident sa podľa ruských úradov odohral neďaleko hranice s autonómnou azerbajdžanskou oblasťou Nachičevan. Zahynuli pri ňom dvaja vojaci.

Helikoptéra sprevádzala vojenský konvoj

Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že stroj sprevádzal vojenský konvoj. Nešpecifikovalo ale, za akým účelom sa tam nachádzal.

Rusko má v Arménsku veľkú vojenskú základňu, tá sa ale nachádza asi 150 kilometrov od miesta incidentu.

Boj o Náhorný Karabach

Náhorný Karabach, ktorý je od nachičevanskej oblasti vzdialený zhruba 70 kilometrov, sa nachádza na území Azerbajdžanu, ale je od ukončenia vojny z roku 1994 pod kontrolou síl etnických Arménov, ktorých podporuje Arménsko.

Najnovšie boje o región sa začali 27. septembra a vyžiadali si stovky, možno tisíce, mŕtvych.

Viac k témam: Náhorný Karabach, zostrelená helikoptéra
Zdroj: Webnoviny.sk – Azerbajdžan zostrelil ruskú vojenskú helikoptéru, zahynuli dvaja vojaci (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *