Biden pohrozil Putinovi sankciami, ich rozhovor nepriniesol prelom v uvoľnení napätia

Ruskí vojaci sú podľa Vladimira Putina na svojom území a nikoho neohrozujú.

8.12.2021 (Webnoviny.sk) – Utorkový rozhovor amerického prezidenta Joea Bidena a ruskej hlavy štátu Vladimira Putina nepriniesol prelom v uvoľnení napätia okolo eskalujúcej krízy, ktorú spôsobilo hromadenie ruských vojsk pri hraniciach s Ukrajinou.

Šéf Bieleho domu zdôraznil potrebu diplomacie a deeskalácie situácie, zároveň však podľa jeho poradcu pre národnú bezpečnosť Jakea Sullivana varoval svojho ruského kolegu, že v prípade ruskej invázie na Ukrajinu Spojené štáty a ich európski spojenci budú reagovať ostrými sankciami.

Putin zase podľa jeho poradcu pre zahraničné záležitosti Jurija Ušakova povedal Bidenovi, že ruskí vojaci sú na svojom území a nikoho neohrozujú.

Rozhovor sprevádzalo vtipkovanie

Okrem sankcií Biden varoval, že v reakcii na ďalšiu eskaláciu USA poskytnú Ukrajine ďalší obranný materiál a posilnia schopnosti spojencov Severoatlantickej aliancie (NATO) na východe, uviedol Sullivan.

Biely dom tiež varoval Rusko pred tým, aby sa neuchyľovalo k svojim starým praktikám a neusilovalo sa provokovať Ukrajincov. Stretnutie prezidentov bolo podľa Sullivana užitočné a umožnilo Bidenovi otvorene vyjadriť, kde Amerika stojí.

Ušakov odmietol hrozbu sankcií s tým, že nie sú nič nové a nebudú mať účinok. Stretnutie Putina s Bidenom, ktoré sa uskutočnilo prostredníctvom videospojenia, opísal ako „úprimné a vecné“ a sprevádzané občasnými vtipmi.

Spojiť sily by mohli proti Iránu

Putin na stretnutie prichádzal s výzvou na garanciu záruk, že sa NATO nerozšíri o Ukrajinu, ktorá sa o členstvo dlhodobo usiluje. Kremeľ po rozhovore vydal vyhlásenie, v ktorom uviedol, že NATO sa „nebezpečne pokúša rozšíriť svoju prítomnosť na ukrajinskom území a rozširuje svoj vojenský potenciál v blízkosti ruských hraníc“.

Lídri spolu tiež rokovali o diplomatickej situácii medzi oboma krajinami a Putin vyzval na vzájomné uvoľnenie obmedzení na diplomatické misie a pomoc pri normalizácii vzťahov medzi krajinami. Sullivan uviedol, že prezidenti nariadia ich zamestnancom, aby v tejto veci pokračovali v rokovaniach.

Biden s Putinom tiež hovoril o Iráne a snahách zabrániť mu stať sa jadrovou veľmocou, čo je podľa poradcu amerického prezidenta oblasť, v ktorej by Rusko a USA mohli spolupracovať.

Bidena čaká rozhovor so Zelenským

Zatiaľ čo prezidenti Ruska a USA diskutovali, Ukrajina zostávala ďalej napätá pre desiatky tisíc ruských vojakov v pohraničí. Rusko podľa ukrajinských úradov ďalej eskaluje krízu a na východnú Ukrajinu posiela tanky a ostreľovačov, aby vyprovokovali odvetnú paľbu.

Americké spravodajské služby toto obvinenie neboli schopné nezávisle overiť, povedal nemenovaný predstaviteľ Bidenovej administratívy.

Podľa amerických spravodajských služieb Rusko pri hraniciach s Ukrajinou zhromaždilo asi 70-tisíc vojakov a začiatkom budúceho roka môže byť pripravené na inváziu. USA zatiaľ nemajú jasno v tom, či Putin v tejto otázke urobil konečné rozhodnutie.

Biden tento týždeň už rokoval aj s lídrami zo Spojeného kráľovstva, Francúzka, Nemecka a Talianska. Očakáva sa, že vo štvrtok bude hovoriť s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

Viac k témam: Rokovanie, rusko-ukrajinský konflikt, Videokonferencia
Zdroj: Webnoviny.sk – Biden pohrozil Putinovi sankciami, ich rozhovor nepriniesol prelom v uvoľnení napätia © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *