Biden sa stretol vo Varšave aj s Čaputovou, americký prezident ocenil prácu lídrov krajín B9 (foto)

Stretnutie vo Varšave bolo jedno zo série stretnutí pred júlovým summitom Severoatlantickej aliancie vo Vilniuse.

22.2.2023 (SITA.sk) –

  • aktualizované 22. februára 17:39

Americký prezident Joe Biden sa vo Varšave stretol s lídrami krajín východného krídla Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO).

Biden ocenil prácu lídrov krajín B9

Spoločne s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom sa rozprával s predstaviteľmi takzvanej Bukureštskej deviatky (B9) – teda Bulharska, Českej republiky, Estónska, Maďarska, Lotyšska, Litvy, Poľska, Rumunska a Slovenska.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Biden ocenil prácu lídrov týchto krajín. „Ste v prvej línii našej kolektívnej obrany a viete lepšie ako ktokoľvek iný, čo je v tomto konflikte v stávke. Nielen pre Ukrajinu, ale aj pre slobodu demokracií v celej Európe a na celom svete,“ podotkol.

Stretnutie vo Varšave sa uskutočnilo po Bidenovej prekvapujúcej návšteve Kyjeva a príhovore vo Varšave, v ktorom povedal, že „celý svet čelí skúške vekov“ a zdôraznil, že „by nemali byť žiadne pochybnosti – naša podpora Ukrajine nepovolí, NATO sa nerozdelí a my sa neunavíme“. Rusko pritom označuje NATO za existenčnú hrozbu a ruský vodca Vladimir Putin v utorkovom prejave opätovne útočil na západnú pomoc Ukrajine.

Do Varšavy letela aj Čaputová

Rokovania vo Varšave, ktorého témami boli výdavky na obranu aj podpora Ukrajiny sa za Slovensko zúčastnila prezidentka Zuzana Čaputová.

Stretávame sa symbolicky po tom, ako si pripomenieme rok od vypuknutia vojny na Ukrajine. Keď sme sa takto zhruba pred rokom, dva dni po vypuknutí vojny, stretli s prezidentmi B9 tiež vo Varšave, bol to silný moment – jednak z toho šoku vypuknutia vojny, ale aj uvedomenia si jednoty, ale aj odhodlania pomáhať Ukrajine,“ uviedla Čaputová krátko pred odletom do Poľska.

Teraz sa budú podľa prezidentky stretávať po roku opäť symbolicky, „po tom, ako si pripomíname toto smutné výročie, ale tiež po tom, ako prezident Biden pred pár dňami navštívil Ukrajinu“. Predmetom diskusií prezidentov bude úvaha o tom, akým spôsobom posilniť bezpečnosť východného krídla, teda ako posilniť bezpečnosť aj Slovenskej republiky.

Budeme určite hovoriť o výdavkoch na obranu a budeme hovoriť o podpore Ukrajiny,“ povedala slovenská hlava štátu, ktorá stredajšiu diskusiu vo Varšave vníma ako jednu zo série stretnutí, ktoré predchádzajú júlovému summitu Severoatlantickej aliancie vo Vilniuse.

Okrem stredajšieho stretnutia vo Varšave sa uskutoční aj stretnutie prezidentov B9 v júni v Bratislave, čo je podľa nej štandardný míting mesiac pred veľkým summitom.

Viac k témam: Americký prezident, B9 Bukurešťská deviatka, Generálny tajomník NATO, Prezidentka SR, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk – Biden sa stretol vo Varšave aj s Čaputovou, americký prezident ocenil prácu lídrov krajín B9 (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *