Bielorusko obvinilo Ukrajinu z narušenia vzdušného priestoru, nad územím preletel vrtuľník armády

Podľa vyhlásenia bieloruského ministerstva obrany vrtuľník ukrajinskej armády v sobotu vletel asi kilometer do vnútra bieloruského územia. Ukrajinská pohraničná služba obvinenie z narušenia vzdušného priestoru odmieta.

6.12.2021 (Webnoviny.sk) – Bielorusko v nedeľu obvinilo Ukrajinu z narušenia svojho vzdušného priestoru. Podľa vyhlásenia bieloruského ministerstva obrany vrtuľník ukrajinskej armády v sobotu vletel asi kilometer do vnútra bieloruského územia.

Obvinenie Ukrajina odmietla

Ministerstvo uviedlo, že si predvolalo ukrajinského vojenského atašé, ktorému predložilo protestnú nótu. Obvinenie, ktoré zaznelo v čase rastúceho napätia medzi susednými krajinami, Ukrajina odmietla.

Ukrajinská pohraničná služba uviedla, že vrtuľníky a drony v oblasti lietajú v rámci úsilia o posilnenie ochrany 1 084 kilometrov dlhej hranice s Bieloruskom.

Bezpečnostná hrozba

Ukrajina začala cvičenie za účasti osemtisíc vojakov, aby sa pripravila na odvrátenie potenciálnych hrozieb zo strany svojho suseda.

Bielorusko to kritizuje, pričom tvrdí, že cvičenie spolu s údajnými množiacimi sa prípadmi narušenia vzrušného priestoru krajiny a konfrontačnou rétorikou z Kyjeva vytvárajú potenciálnu bezpečnostnú hrozbu.

Rastú obavy z útoku Ruska

Vzťahy medzi Ukrajinou a Bieloruskom sa stále viac zhoršujú v čase, keď rastú obavy, že Rusko by mohlo napadnúť Ukrajinu. Ukrajinskí predstavitelia podozrievajú Rusko, že k útoku by mohlo využiť územie svojho spojenca Bieloruska.

Rusko akékoľvek plány útoku na Ukrajinu odmieta. Ruský prezident Vladimir Putin však od Západu požaduje záruky, že Severoatlantická aliancia sa nebude rozširovať o Ukrajinu. Kremeľ oznámil, že Putin sa o získanie takýchto garancií bude usilovať vo videohovore s americkým prezidentom Joeom Bidenom, ktorý je naplánovaný na utorok.

Viac k témam: vzdušný priestor
Zdroj: Webnoviny.sk – Bielorusko obvinilo Ukrajinu z narušenia vzdušného priestoru, nad územím preletel vrtuľník armády © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *