Bývalý šéf Nissanu mal byť v Japonsku zadržiavaný neprávom, žiadajú pre neho odškodnenie

24.11.2020 (Webnoviny.sk) – Pracovná skupina zaoberajúca sa ľudskoprávnymi otázkami spolupracujúca s Organizáciou Spojených národov (OSN) v pondelok uviedla, že bývalý šéf automobilky Nissan Carlos Ghosn bol v Japonsku neprávom zadržiavaný a požaduje pre neho od japonskej vlády kompenzáciu a iné odškodnenie.

V stanovisku podotkla, že Ghosnovo predvlaňajšie zatknutie bolo „svojvoľným“ krokom japonských orgánov. Vyzvala japonskú vládu, aby „bezodkladne podnikla kroky potrebné na nápravu situácie týkajúcej sa Carlosa Ghosna“.

Žiadajú nezávislé vyšetrovanie

Päťčlenná pracovná skupina, ktorú tvoria nezávislí odborníci, zároveň apelujú, aby Japonsko zabezpečilo „úplné a nezávislé vyšetrovanie“ Ghosnovho zadržania. Požiadala tamojšiu vládu, aby prijala „príslušné opatrenia proti osobám zodpovedným za porušovanie jeho práv“.

Ghosn viedol Nissan dve desaťročia a automobilku zachránil pred hroziacim bankrotom. Spoločnosť v nedávnej správe uviedla, že Ghosn zneužil majetok firmy na osobný prospech.

Za peniaze firmy si mal kúpiť domy

Brazílčan údajne vynaložil 27 miliónov dolárov z prostriedkov spoločnosti na nákup vlastných nehnuteľností v Bejrúte a Riu de Janeiro, neoprávnene využíval firemné lietadlo a daroval 2 milióny dolárov univerzitám v Libanone, kde sa uchýlil po prepustení na kauciu. Ghosn však popiera protiprávne konanie a obvinil spoločnosť Nissan a japonských predstaviteľov zo sprisahania.

Spomenutá pracovná skupina pre riešenie ľudskoprávnych otázok vznikla pred takmer 30 rokmi. Jej stanoviská však nie sú pre vlády štátov záväzné.

Viac k témam: odškodnenie, zatknutie
Zdroj: Webnoviny.sk – Bývalý šéf Nissanu mal byť v Japonsku zadržiavaný neprávom, žiadajú pre neho odškodnenie © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *