Česko drží štátny smútok z dôvodu masovej streľby na Karlovej univerzite, obete si uctia minútou ticha na bohoslužbách

Vlajky budú na štátnych a verejných budovách stiahnuté na pol žrde.

24.12.2023 (SITA.sk) – Česko v sobotu drží štátny smútok za obete štvrtkovej masovej streľby na Filozofickej fakulte Karlovej univerzity v Prahe. Ľudia si obete uctia minútou ticha aj na bohoslužách. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz.

Minúta ticha za obete streľby

Premiér Petr Fiala vyhlásil štátny smútok ešte vo štvrtok. Vlajky budú na štátnych a verejných budovách stiahnuté na pol žrde. Minútu ticha za obete tragickej streľby budú v Česku držať na poludnie. V tom istom čase sa naprieč krajinou rozoznejú zvony.

O 11:00 sa v katedrále svätého Víta na Pražskom hrade uskutoční smútočná bohoslužba, ktorú povedie pražský arcibiskup Jan Graubner. Ako informuje portál Novinky.cz, mal by sa na nej zúčastniť okrem iných aj prezident Petr Pavel. Bohoslužby sa budú konať napríklad aj v katedrálach v Brne a Ostrave.

 Zrušenie podujatí

Mestá a obce upravili alebo zrušili svoj sviatočný program. Zrušili sa športové akcie, divadelné predstavenia či koncerty. Tam, kde sa podujatia budú konať, bude väčšia policajná prítomnosť.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Streľba na Karlovej univerzite v Prahe (fotografie)

Pamiatku obetí si ľudia pripomínajú na pietnych miestach, ktoré od štvrtka vznikli vo väčšine miest pred univerzitami. Najväčšie je pred rektorátom Karlovej univerzity v Prahe, kde ľudia položili tisícky sviečok a stovky kvetov.

Strelec, ktorý bol študent univerzity, zabil pri svojom vyčíňaní na fakulte 14 ľudí a sám napokon spáchal samovraždu. Dvadsaťpäť ľudí utrpelo zranenia. Predtým páchateľ zabil svojho otca a zjavne pred týždňom aj muža s dieťaťom v Klánoviciach. Štvrtková streľba je najtragickejšia v histórii Česka.

Viac k témam: Český premiér, Český prezident, Praha, Štátny smútok, Streľba na univerzite v Prahe
Zdroj: SITA.sk – Česko drží štátny smútok z dôvodu masovej streľby na Karlovej univerzite, obete si uctia minútou ticha na bohoslužbách © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *