Česko znižuje stupeň pohotovosti v protiepidemickom systéme a uvoľní niektoré opatrenia

20.11.2020 (Webnoviny.sk) – Česká vláda v piatok počas zasadnutia prostredníctvom videokonference rozhodla, že sa v krajine od pondelka 23. novembra zmierni stupeň pohotovosti v protiepidemickom systéme PES. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz.

„Od pondelka sa celá Česká republika prepne zo stupňa 5 do stupňa 4,“ informoval minister zdravotníctva Jan Blatný.

Povolený nákup stromčekov aj kaprov

Predĺži sa tak otváracia doba obchodov do 23:00, zákaz vychádzania sa skráti o dve hodiny a ľudia tak budú môcť byť vonku do 23:00, stretnúť sa bude môcť šesť ľudí, nie len dvaja, na svadobných a pohrebných obradoch a bohoslužbách bude môcť byť maximálne 20 ľudí.

Povolený tiež bude nákup vianočných stromčekov, ozdôb a kaprov.

Niektorí členovia vlády by pritom uvítali aj ďalšie zmiernenie opatrení nad rámec toho, čo stanovuje štvrtý stupeň systému PES.

Ďalšie uvoľnenie nie je vylúčené

Minister priemyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček sa už podľa TN.cz pred niekoľkými dňami nechal počuť, že na piatkovej schôdzi vlády navrhne, aby sa v nedeľu opäť otvorili obchody a aby sa zvýšil počet zákazníkov, ktorí môžu byť súčasne v predajni.

Minister zdravotníctva však nesúhlasil a Havlíček sa nakoniec návrhu vzdal.

Ak sa však situácia v Česku bude vyvíjať dobre, mohla by vláda koncom budúceho týždňa rozhodnúť o vyhlásení tretieho stupňa, ktorý by platil od pondelka 30. novembra.

Potom by sa mohli otvoriť všetky obchody a čiastočne aj reštaurácie.

Viac k témam: COVID-19, Koronavírus
Zdroj: Webnoviny.sk – Česko znižuje stupeň pohotovosti v protiepidemickom systéme a uvoľní niektoré opatrenia © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *