Dánska kráľovná Margaréta II. oznámila svoju abdikáciu, žezlo odovzdá synovi Frederikovi

Panovníčka plánuje odstúpiť na výročie svojho nástupu na trón. 

2.1.2024 (SITA.sk) – Dánska kráľovná Margaréta II. v nedeľu oznámila, že po viac ako 50 rokoch na tróne plánuje abdikovať a odovzdať žezlo jej synovi, korunnému princovi Frederikovi.

Osemdesiattriročná panovníčka oznámila svoje prekvapivé rozhodnutie v novoročnom prejave. Odstúpiť plánuje 14. januára, a teda na výročie jej nastúpenia na trón v roku 1972 po smrti jej otca Frederika IX.

Správny čas

Najdlhšie vládnuca žijúca panovníčka v Európe uviedla, že operácia chrbtice, ktorú absolvovala začiatkom minulého roka, ju priviedla k „myšlienkam o budúcnosti“ a o tom, kedy odovzdať jej povinnosti synovi. „Rozhodla som sa, že teraz je ten správny čas,“ vyhlásila.

Dánska premiérka Mette Frederiksen vzdala kráľovnej hold v stanovisku, v ktorom jej zo srdca poďakovala za „celoživotnú oddanosť a neúnavné úsilie pre kráľovstvo“. Kráľovná Margaréta II. je „stelesnením Dánska“, vyjadrila sa predsedníčka dánskej vlády s tým, že „v priebehu rokov vložila slová a pocity do toho, kým sme ako ľudia a ako národ“.

Jedna z najobľúbenejších osobností

Kráľovná Margaréta II., ktorá sa svojej zväčša ceremoniálnej roly ujala ako 31-ročná, je jednou z najobľúbenejších osobností Dánska. Obdiv Dánov si získala vďaka svojim vrúcnym spôsobom i talentu, ktorý má ako lingvistka a dizajnérka. Študovala archeológiu, filozofiu, politické vedy a ekonomiku na univerzitách v Kodani, Aarhuse, Cambridgei, Londýne a Paríži.

Ako princezná bola členkou dánskej ženskej leteckej jednotky. Bola nadšená lyžiarka, zúčastňovala sa na kurzoch džuda a vytrvalostných testoch na snehu. Je tiež známa ako silná fajčiarka.

Poďakovanie panovníčky

Päťdesiatpäťročný Frederik je následníkom dánskeho trónu od narodenia. Od svojich 18 rokov slúžil ako regent vždy, keď bola jeho matka mimo kráľovstva a vykonávala oficiálne povinnosti.

Ako poukazuje agentúra AP, novoročný prejav kráľovnej odrážal „turbulencie a otrasy vo svete“ v čase vojen na Blízkom východe a Ukrajine a klimatickej krízy. Panovníčka sa v ňom však aj poďakovala Dánom za „teplo a pohostinnosť, s ktorou sa stretáva všade v Dánsku“.

Viac k témam: Abdikácia, Dánska kráľovská rodina, Dánska premiérka
Zdroj: SITA.sk – Dánska kráľovná Margaréta II. oznámila svoju abdikáciu, žezlo odovzdá synovi Frederikovi © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *