Detskí utečenci už v Grécku neskončia v policajnej cele, v pláne majú ďalšie legislatívne zmeny

20.11.2020 (Webnoviny.sk) – Grécko už nebude zatvárať do ochrannej policajnej väzby deti a tínedžerov, ktorí pricestujú do krajiny ako žiadatelia o azyl bez rodičov alebo opatrovníkov. V stredu to oznámil minister pre migráciu.

Prax, v rámci ktorej naprieč krajinou držali maloletých bez sprievodu niekedy celé mesiace v policajných staniciach, často spolu s cudzími dospelými ľuďmi, kritizovali viaceré ľudskoprávne organizácie. Viedla tiež k rozhodnutiam Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP) proti Grécku.

Legislatívne zmeny

Minister pre migráciu a azyl Notis Mitarachi v stredu uviedol, že k 14. novembru už nebol v policajnej väzbe žiadny tínedžer alebo dieťa bez sprievodu žiadajúce o azyl. Ešte na konci marca tohto roku bolo podľa ministerstva v ochrannej väzbe 331 mladistvých bez sprievodu.

„Budeme pokračovať s legislatívnymi zmenami, aby sme zastavili systém držania mladistvých bez sprievodu v policajnej väzbe, s ktorým sa začalo v roku 2001,“ skonštatoval.

Nedostatok miest

Keď sa s touto praxou začalo, malo to byť len dočasné riešenie, no často to končilo dlhodobým držaním detí vo väzbe pre nedostatok voľných miest v útulkoch.

ESĽP v roku 2019 rozhodol v prospech deviatich maloletých zo Sýrie, Iraku a Maroka, ktorí po príchode do Grécka v roku 2016 strávili niekoľko týždňov v policajnej väzbe, kým ich umiestnili do útulkov. V tom čase mali 14 až 17 rokov.

Stovky detí bez sprievodu pritom žijú aj v preplnených utečeneckých táboroch. Od polovice februára do augusta podľa ministerstva premiestnili 960 z nich do útulkov, iných krajín Európskej únie alebo ich odovzdali príbuzným. Ďalších 733 presunuli do útulkov alebo hotelov počas septembra a októbra.

Viac k témam: utečenci migranti, utečenecká kríza, útulok, väzba, žiadosť o azyl
Zdroj: Webnoviny.sk – Detskí utečenci už v Grécku neskončia v policajnej cele, v pláne majú ďalšie legislatívne zmeny © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *