Francúzsko sa vracia k zdaneniu technologických gigantov, Amazon i Google sa plateniu daní nevyhnú

28.11.2020 (Webnoviny.sk) – Francúzsko obnovuje špeciálnu daň voči veľkým technologickým firmám, ako sú Amazon a Facebook, napriek hrozbe odvetných ciel zo strany USA na francúzske šumivé víno, syry, kabelky a ďalšie tovary.

Vlani digitálna daň priniesla do francúzskeho rozpočtu zhruba 400 miliónov eur, ale vláda súhlasila s jej pozastavením v roku 2020 výmenou za sľub USA pozastaviť clá počas rokovaní o medzinárodnej dohode o zdaňovaní internetových firiem.

Dohoda je zatiaľ v nedohľadne

Francúzsko dúfalo, že dohoda o digitálnej dani by sa mohla dosiahnuť do konca roku, ale administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa z vyjednávaní odišla. Rokovania vedie Organizácia pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD). Zatiaľ sa dohoda nedosiahla.

Francúzsky minister financií Bruno Le Maire preto uviedol, že Francúzsko bude opäť túto daň uplatňovať. Počas návštevy Talianska povedal: „Prirodzene dúfame, že talianske predsedníctvo v G20 poskytne impulz pre dosiahnutie dohody v rámci OECD, pokiaľ ide o férové zdaňovanie technologických gigantov, ktoré by mohli podporiť všetky európske krajiny.“

Dane musia zaplatiť do konca roka

Predstaviteľ francúzskeho ministerstva financií uviedol, že rezort poslal daňové platobné výmery firmám Amazon, Google a ďalším spoločnostiam minulý týždeň, pričom majú povinnosť uhradiť daň do konca roku.

Francúzsky minister obchodu tento mesiac v rozhovore pre agentúru Associated Press vyjadril nádej, že administratíva Joea Bidena sa opäť zapojí do diskusií v rámci OECD o globálnej dohode o digitálnej dani.

Predstavitelia USA tvrdia, že takéto dane sa neférovo dotýkajú úspešných amerických firiem, ale podľa Francúzska jeho daň je zameraná na všetky veľké technologické spoločnosti, ktoré zarábajú cez internet.

Viac k témam: daň, technologické firmy
Zdroj: Webnoviny.sk – Francúzsko sa vracia k zdaneniu technologických gigantov, Amazon i Google sa plateniu daní nevyhnú © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *