Horskí záchranári už majú nového riaditeľa, nahradil Mareka Biskupiča

V budúcnosti plánuje zabezpečiť vhodné pracovné podmienky a priestory pre zamestnancov riaditeľstva HZS.

2.1.2024 (SITA.sk) – Novým riaditeľom Horskej záchrannej služby (HZS) sa stal Martin Matúšek. Vo funkcii prvým kalendárnym dňom nového roka nahradil Mareka Biskupiča, ktorý zastával tento post dva roky. Ako informuje HZS na svojej webovej stránke, Matúšek je horským záchranárom od roku 1996.

Ciele v novej funkcii

Prvé záchranné akcie absolvoval ako dobrovoľník v Malej Fatre a následne strávil päťročné obdobie na Stredisku lavínovej prevencie. Od roku 2003 pôsobil na oblastnom stredisku vo Vysokých Tatrách. Je inštruktorom pozemnej záchrany, lavínovým špecialistom a psovodom lavínového psa.

Ako uviedol Matúšek, jeho cieľom v novej funkcii je zlepšiť spoluprácu so všetkými zložkami integrovaného záchranného systému aj mimo zásahových oblastí HZS, ktoré sa podieľajú na záchrane. Jeho víziou je tiež prehlbovanie vzťahov s leteckou zdravotnou záchrannou službou a spolupráca s národnými parkmi, keďže HZS vykonáva svoju činnosť takmer výlučne na ich územiach.

Materiálno-technické zabezpečenie

„Tiež je dôležité obnoviť preventívnu a naštartovať edukačnú činnosť vo všetkých oblastiach záchrany po vzore Strediska lavínovej prevencie,“ uviedol Matúšek.

Vylepšiť chce tiež materiálno-technické zabezpečenie v oblastiach, kde je to najpotrebnejšie, konkrétne v Malej Fatre a vo Vysokých Tatrách. V budúcnosti plánuje zabezpečiť vhodné pracovné podmienky a priestory pre zamestnancov riaditeľstva HZS. Za dôležitú zložku horskej záchrany považuje aj dobrovoľných záchranárov.

„Po dôkladnom audite je zámerom oživiť a zlepšiť vzdelávanie a spoluprácu s týmito zložkami,“ dodal nový riaditeľ. Podľa jeho slov by mala HZS pokračovať v čerpaní prostriedkov z európskych fondov. Podporovať chce činnosť odborov a šíriť osvetu o bezpečnom pohybe v horách.

Viac k témam: Horskí záchranári, Personálne zmeny
Zdroj: SITA.sk – Horskí záchranári už majú nového riaditeľa, nahradil Mareka Biskupiča © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *