Interpol momentálne eviduje deväť Slovákov hľadaných pre trestnú činnosť, na všetkých je vydaný tzv. Červený obežník

Najznámejšími sú na doživotie odsúdený šéf východoslovenskej zločineckej skupiny Róbert Okoličány či Karol Mello. 

28.12.2023 (SITA.sk) – Medzinárodná policajná organizácia Interpol momentálne eviduje deväť Slovákov hľadaných pre rôznu závažnú trestnú činnosť. Vyplýva to z údajov na internetovej stránke organizácie.

Mediálne najznámejšími sú na doživotie odsúdený šéf východoslovenskej zločineckej skupiny Róbert Okoličány, ako aj Karol Mello, ktorý čelí obžalobe v súvislosti so streľbou na ženu s dieťaťom v Moste pri Bratislave z roku 2004, pri ktorej obaja zahynuli.

Medzi ďalšími zaradenými v databáze zo Slovenska sú osoby hľadané napríklad pre vraždy, členstvo v zločineckej skupine, únos alebo podvody. V databáze organizácie sa takisto nachádza Eva Zámečníková. Tá je síce občiankou Českej republiky, za prípravu vraždy exmanžela ju však odsúdili na Slovensku.

Na všetkých hľadaných je vydaný takzvaný Červený obežník. „Červený obežník je žiadosť pre bezpečnostné zložky po celom svete, aby vyhľadali a zadržali hľadanú osobu až do jej vydania, odovzdania alebo podobnému úkonu,“ uvádza Interpol.

Medzinárodná organizácia kriminálnej polície Interpol funguje od roku 1923. Sídli vo francúzskom Lyone a združuje 190 členských štátov. Spolupracujú v boji proti terorizmu, vojnovým zločinom, organizovanému zločinu, pašovaniu drog, výrobe detskej pornografie alebo korupcii.

Slovenská republika sa členom stala 3. októbra 1993, keď ju prijali na 62. zasadnutí Valného zhromaždenia Interpolu v Arube ako 170. člena.

Viac k témam: hľadané osoby, Zločinecká skupina
Zdroj: SITA.sk – Interpol momentálne eviduje deväť Slovákov hľadaných pre trestnú činnosť, na všetkých je vydaný tzv. Červený obežník © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *