Izrael otvoril evakuačný koridor pre civilistov z najväčšej nemocnice v Gaze, v jej okolí stále prebiehajú intenzívne boje

Podľa ministerstva zdravotníctva v Pásme Gazy je v nemocnici stále 1 500 pacientov, 1 500 členov medicínskeho personálu a 15 až 20-tisíc ľudí.

12.11.2023 (SITA.sk) – Izraelská armáda oznámila evakuačný koridor pre civilistov z nemocnice Šífa, najväčšej v Pásme Gazy. Vojaci podľa vyhlásenia pomôžu v nedeľu presunúť deti.

Intenzívne boje v okolí nemocnice

Armáda je tiež podľa jej slov v kontakte s nemocničným personálom. Situácia v nemocnici a okolo nej sa podľa agentúry nedá nezávisle zhodnotiť. Okolo nemocnice Šífa v meste Gaza sa odohrávajú intenzívne boje a oblasť podľa obyvateľov čelila náletom a ostreľovaniu.

Viac o téme: Izraelsko-palestínsky konflikt

Izrael, bez poskytnutia dôkazov, tvrdí, že v ňom aj pod ním má palestínske militantné hnutie Hamas, proti ktorému po útoku zo 7. októbra vedie vojnu, skryté veliteľské stanovisko. Hamas a nemocničný personál to popierajú.

Smrť hrozí množstvu pacientov

Podľa ministerstva zdravotníctva v Pásme Gazy je v nemocnici stále 1 500 pacientov, 1 500 členov medicínskeho personálu a 15 až 20-tisíc ľudí, ktorí tam hľadali útočisko. Z nemocnice Šífa a ďalších už ušli tisícky ľudí, ale lekári povedali, že nie je možné, aby sa každý dostal von.

V nemocnici Šífa v sobotu posledný generátor vyčerpal palivo, čo podľa ministerstva spôsobilo smrť predčasne narodeného dieťaťa, dieťaťa v inkubátore a štyroch ďalších pacientov. Rezort tvrdí, že ďalším 37 deťom hrozí smrť, pretože v nemocnici nie je elektrina.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Izraelsko-palestínsky konflikt 2023 (fotografie)

Palestínsky Červený polmesiac v nedeľu informoval, že aj ďalšia nemocnica v Gaze al-Kuds už nie je prevádzkyschopná, pretože jej došlo palivo. Jediná elektráreň v Gaze bola pred mesiacom nútená vypnúť a Izrael zakázal akýkoľvek dovoz paliva s tým, že Hamas ho použije na vojenské účely.

Viac k témam: evakuačný koridor, Izraelská armáda, Izraelsko-palestínsky konflikt, Pásmo Gazy, Útok Hamasu na Izrael
Zdroj: SITA.sk – Izrael otvoril evakuačný koridor pre civilistov z najväčšej nemocnice v Gaze, v jej okolí stále prebiehajú intenzívne boje © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *